ترامپ دستور بستن کنسولگری روسیه را صادر کرد – آژانس خبری ایبنا نیوز

خبرگزاری فارس: «سارا ساندرز» سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا شخصاً دستور بستن کنسولگری روسیه در سانفرانسیسکو را صادر کرده است
وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور دستور تعطیلی کنسولگری روسیه درشهر ««سان‌فرانسیسکو» » را صادر کرده است.

سارا سندرز امشب به صورت مفصل در خصوص طوفان هاروی و اقدامات دولت ترامپ برای مقابله تور اردبیل ارزان با آن هم سخن گفت.

سندرز افزود: «ما می‌خواهیم که این روند کاهشی متوقف شود و به سمت روابط بهتر گام برداریم.»

سندرز هم در توجیه این اقدام گفت: «ما از دولت روسیه خواسته‌ایم که سرکنسول‌گری خود در سانفرانسیسکو و دفاتر رایزنی بازرگانی خود در واشنگتن‌دی‌سی و نیویورک را تا 2 سپتامبر ببند. این پاسخی سنجیده و محکم بود به اقدامات ناخوشایند روسیه.»

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: تور سنگاپور «با این اقدام، هر دو کشور سه کنسولگری خواهند داشت. علی‌رغم عدم تساوی در شمار شعبات دیپلماتیک و کنسولگری، تصمیم گرفته‌‌ایم به دولت روسیه اجازه دهیم برخی از شعبات خود را حفظ کند تا جلوی روند نزولی در روابط دوجانبه را بگیریم.»

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از اقدام وزارت خارجه آمریکا ابراز تأسف کرد.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اقدام ماه قبل روسیه در کاهش شمار دیپلمات‌های تور اهواز هوایی آمریکایی آمده است: «در راستای حفظ فضای تساوی که روس‌ها خواهان آن بودند، ما از دولت این کشور می‌خواهیم سرکنسولگری‌اش در «سان‌فرانسیسکو»  دفاتر وابسته آن در واشنگتن دی‌سی و یک شعبه کنسولگری در نیویورک‌ را تعطیل کند. لازم است تعطیلی این اماکن تا 2 سپتامبر تکمیل شود.»

سندرز در بخشی از این سخنان گفت که ترامپ یک میلیون دلار از دارایی‌های شخصی خود را به امر امداد به آسیب‌دیدگان قیمت تور اردبیل طوفان هاروی اختصاص داده است.

خبرگزاری فارس: «سارا ساندرز» سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا شخصاً دستور بستن کنسولگری روسیه در سانفرانسیسکو را صادر کرده است.
ترامپ از زمان تبلیغات انتخاباتی، به ارتباط با روس‌ها متهم بود. حتی پس از انتخاب وی به سمت ریاست‌جمهوری هم این اتهام‌زنی فروکش نکرد و این روزها کمیته‌ای مسئول بررسی روابط اطرافیان ترامپ با قیمت تور اروپا روسیه شده‌اند.

منظور سخنگو، صدور دستور اخراج صدها دیپلمات آمریکایی از مسکو در اوایل مرداد ماه بود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *