سید ضیا هاشمی: مسير قبلي را ادامه مي‌دهم – آژانس خبری ایبنا نیوز

روزنامه اعتماد: روزی که حسن روحانی آخرین جلسه کابینه یازدهم را برگزار کرد و آنجا که از دستاوردهای دولتش یاد می‌کرد، نمی‌توانست به راحتی از ١٦ آذرهایی عبور کند که تغییرات ملموس آن را همه به خوبی درمی‌یافتند
با این حال، سرپرستی که او برای وزارت علوم انتخاب کرده است را هم می‌توان سهیم در ١٦ آذرهای دولت یازدهم دانست. معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم دولت یازدهم، اکنون با حکم سرپرستی تور هوایی مشهد این وزارتخانه به دنبال همان اهدافی است که حسن روحانی آن را دنبال می‌کند. 

روزنامه اعتماد: روزی که حسن روحانی آخرین جلسه کابینه یازدهم را برگزار کرد و آنجا که از دستاوردهای دولتش یاد می‌کرد، نمی‌توانست به راحتی از ١٦ آذرهایی عبور کند که تغییرات ملموس آن را همه به خوبی درمی‌یافتند.

وی در خصوص فعالیت تشکل‌های دانشجویی به ویژه فعالیت‌های سیاسی آنان نیز تاکید کرد: «دانشگاه تور گرجستان نوروز 97 یک نهاد علمی و فرهنگی است. هم در بخش رشد علمی تلاش‌هایی دارد و هم در بخش فرهنگی. گمان می‌کنم که اگر ما بتوانیم الگوی ١٦ آذر را توسعه دهیم، که نه فقط رییس‌جمهور بلکه همه مسوولان در دانشگاه‌ها حضور داشته باشند و تعامل و گفت‌وگوی وسیع‌تری بین دانشگاهیان و مسوولان برقرار شود، به نفع دانشگاه‌ها خواهد بود و فضای اجتماعی و فرهنگی دانشگاه‌ها می‌تواند فعال‌تر شود.»

روز دانشجویی تور ترکیه نوروز 97 که در دوره‌ای از سیاست ایران از فضایی پرشور به دنیایی ساکن رخت بربسته بود، نیازمند تغییراتی در شیوه نگرش مدیران آموزش عالی بود. این امر البته به این سادگی‌ها محقق نمی‌شد بلکه بیشتر نیازمند تغییر جریان سیاسی‌ای بود که هشت سال بر کشور حاکم بودند.

هاشمی با بیان اینکه در یک ماه آینده با بحث آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها روبه‌رو هستیم، عنوان کرد: «فکر می‌کنم تداوم سیاست‌های قبلی تور ارزان پوکت کمک کند تا فضای بهتری برای مشارکت و اعتماد دانشگاهیان فراهم شود.» سرپرست وزارت علوم تاکید کرد: «اگر فعالیت و پویش علمی توسعه پیدا کند، به ویژه اینکه پیوند نزدیک‌تر دانشگاه‌ها و نهادهای علمی با ضرورت‌ها و نیازهای واقعی جامعه تقویت بشود، کمک می‌کند تا اساتید و دانشجویان با انگیزه و نشاط بیشتری به فعالیت خود ادامه دهند.»

گزینه‌های او برای تصدی وزارت علوم یکی پس از دیگری با رای عدم بلیط هواپیما اعتماد نمایندگان روبه‌رو می‌شدند و فرجی دانا هم که پس از کش‌وقوس فراوان به این سمت انتخاب شد، نتوانست حتی تا نیمه راه دولت یازدهم را همراهی کند. با این وجود در همان زمان هم تغییرات گسترده‌ای در دانشگاه‌ها رخ داد و نتیجه آن چیزی شد که روحانی این روزها به عنوان سند افتخار، آن را رو می‌کند.

وی درخصوص وضعیت کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها عنوان کرد: «کرسی‌های آزاداندیشی یکی قیمت تور هند از برنامه‌های ما است که بحث نشست‌ها و جلسات پرسش و پاسخ در آن دنبال می‌شود اما تعاملات مختلفی که در قالب تشکل‌ها، اتحادیه‌ها و انجمن‌های علمی به اشکال مختلف می‌تواند تحقق پیدا کند، هم جزو برنامه‌های ما در دانشگاه‌ها است.»

سید ضیاء هاشمی، در گفت‌وگو با «اعتماد» و در پاسخ به این سوال که رییس‌جمهوری از فضای آرام دانشگاه‌ها و ١٦ آذرهای پرافتخار آن به نیکی یاد می‌کند، حال شما تور استانبول نوروز 97 با سرپرستی این وزارتخانه در راستای خواسته‌های حسن روحانی چه خواهید کرد، به معاونت فرهنگی خود در وزارت علوم دولت یازدهم اشاره می‌کند و می‌گوید: «در طول دوره‌ای که به عنوان معاونت فرهنگی در وزارت علوم منصوب بودم، افتخار داشتم که کمک کنیم تا مشارکت دانشجویان و اساتید در فضای عمومی دانشگاه‌ها و سیاسی و اجتماعی کشور افزایش پیدا کند.» وی تاکید می‌کند: «در ماه‌ها و سال‌های پیش رو هم، تور ارزان مالدیو همین مسیر را ادامه می‌دهیم.»

اما دولت دوم روحانی نیز از این مشکل مبرا نبود و او حتی نتوانست فردی را به عنوان گزینه وزارت علوم به مجلس معرفی کند. با این حال روحانی که ترجیح را بر نصب سرپرست برای این وزارتخانه دانست و در همین راستا سید ضیاء هاشمی را به وزارت علوم فرستاد، همچنان بر آن هدفی که از ابتدا به دنبال تحقق آن بود، پایبند است. او که از ١٦ آذر سال‌های ٩٢ تا ٩٥، رضایت کامل دارد یقینا تور کیش زمینی به دنبال انتخاب فردی است که بتواند این شرایط را حداقل برای ٤ سال دیگر هم حفظ کند.

روحانی با انتخاب مردم در سال ٩٢ و آن هنگام که سکان مدیریت کشور را به دست گرفت، دانشگاه‌ها را یکی از اولویت‌های خود برای تغییر برگزید و البته خیز بلندی را هم برای آن برداشت. از جمله این گام‌ها، انتخاب گزینه‌هایی برای تصدی وزارت علوم بود که هرکدام می‌توانستند شور و نشاط را به فضای دانشگاه‌های کشور تور زمینی یزد بازگردانند. اما آنچه برای روحانی رخ داد، خلاف جهت اهدافی بود که او دنبال می‌کرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *