دل تورو در ونیز جریان ساز شد! – آژانس خبری ایبنا نیوز

روزنامه بانی فیلم: فیلم «شکل آب» جدیدترین فیلم گیلرمو دل تورو که در هفتادو چهارمین دوره جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد با موجی از رضایت و تشویق روبه روشد
روزنامه بانی فیلم: فیلم «شکل آب» جدیدترین فیلم گیلرمو دل تورو که در هفتادو چهارمین دوره جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد با موجی از رضایت و تشویق روبه روشد.

دل تورو افزود: ما در دوره ای زندگی می‌کنیم که ترس و بدبینی به قیمت تور کرمان روش های مختلف کاربرد دارد و بسیار فراگیر و متقاعدکننده هستند. بنابراین این اولین وظیفه ما این است که از خواب بیدار شویم و عشق را باور کنیم. وی گفت: این قوی‌ترین نیروی جهان است و بیتلز و عیسی نمی‌توانند در اشتباه باشند چون هر دوی آنها به همین موضوع باور داشتند.

داستان فیلم در دهه ۱۹۶۰ در بالتیمور می‌گذرد و در فیلم سالی هاوکینز در نقش الیسا بازی می‌کند. او یتیمی لال است که به عنوان مستخدم تور دبی در یک آزمایشگاه با درجه امنتیتی بالا کار می‌کند. اما او با یک موجود اسیر در این آزمایشگاه پیوندی بی صدا برقرار می‌کند و این موجود در مرکز جنگ سرد بین آمریکا و شوروی واقع است.

ترکیب این فیلم که بخشی از آن بر یک هیولا تمرکز دارد وبخشی از آن تریلی نوآر است و بخشی هم یادآور فیلم‌های موزیکال هایلوودی است موجب می‌شود تا از قرارگرفتن در یک رده بندی واحد دور بماند و با این حال کارگردان تور لحظه آخری اردبیل آن پیشنهاد کرد شاید بشود آن را مانند «با یک ماهی» پازولینی از زاویه‌ای دیگر نگاه کرد.

این کارگردان افزود: من مکزیکی هستم و می دانم که چگونه به دیگران نگاه می‌شود، بدون این که به چیزهایی که باید به آنها توجه شود، درباره او توجه شود. وی افزود: شخصیت این موجود تصویرگر چنین شخصیت‌هایی است که به راحتی نادیده گرفته می‌شوند.

ساخت این فیلم از تابستان پیش در تورنتو شروع شد. در این تور اردبیل نوروز 97 فیلم سالی هاوکینز، مایکل شانون و اوکتاویا اسپنسر بازی می‌کنند. ریچارد جنکینز، داگ جونز و مایکل استولبرگ نیز از دیگر بازیگران «شکل آب» هستند.

وی پیشتر گفته بود دیدگاه وی درباره این فیلم خیلی شخصی است و ۹ ماه را صرف طراحی و خلق این اثر کرد که بیشترین زمانی است که برای طراحی یک کار انجام داده‌است.

دل تورو در جشنواره فیلم ونیز و جایی که «شکل آب» اولین نمایش جهانی خود را تجربه قیمت تور پاتایا کرد گفت: فکر می‌کنم فانتزی یک ژانر کاملا سیاسی است.

دل تورو در ونیز جریان ساز شد! 

این فیلم را دل تورو در کنار جی مایلز دیل تولید ‌کرده و به گفته دل تورو وی کار روی «شکل آب» را درست از همان موقعی که برای ساخت «حاشیه اقیانوس آرام» به تورنتو رفته بود، آغاز کرد.

«شکل تور آلمان نوروز 97 آب» شبیه یکی از ترکیبات غنی مواد مورد علاقه دل توروست: همه چیز در آن یافت می شود از مطالبی درباره جاسوسی روس‌ها تا تفاوت‌های موسیقایی. به قول کارگردان فیلم پیام اصلی این فیلم نیز این است: عشق را به جای ترس انتخاب کن.

این فیلم در عین حال یکی از ۲۱ فیلم بخش رقابت اصلی و از مدعیان دریافت شیر طلای جشنواره ونیز است. وی افزود: داستان‌های پریان در زمانی زاده می شوند که مشکلات بزرگی تور ارزان مراکش وجود دارد. این داستان‌ها در دوره‌های قخطی وجنگ خلق می شوند.

وی در عین حال گفت از این که ساخت یک فیلم با بودجه پایین‌تر از کارهای دیگرش را انجام می‌دهد خیلی هیجان‌زده است چون احساس آزادی بیشتری می‌کند.

به نقل از آسوشیتدپرس، گیلرمو دل تورو با «شکل آب» به نوعی دیگر «دیو و دلبر» را در نمونه‌ای آنتیک عرضه کرد و داستان پریانی عاصی را خلق کرد. داستان این فیلم درباره یک زن جوان و تور شیراز ارزان عشق او برای یک موجود عجیب فلس‌دار از اعماق آب‌های آمازون است.

در عین حال برخی از منتقدان این فیلم را بهترین اثر دل تورو پس از «لابیرنت پن» در سال ۲۰۰۶ خواندند. منتقد اسکرین این فیلم را «نفیس… و بهترین و شیرین‌ترین فیلم دل تورو» خواند ومنتقد دیلی تلگراف آن را «یک فیلم گرم پرخون، از درجه ب و نیز در عین حال ملودرامی ماندگار و زیبا » نامید.

درباره الیسای تنها نیز باید گفت این اولین تور ارزان پوکت بازی است که یک نفر، یک چیز دارد به او نگاه می‌کند و گذشته او را می‌بیند و در نتیجه انسانی را تشخیص می‌دهد که می توان عاشقش شد. استرکلند شخصیتی که مایکل شنون نقش او را بازی کرده ویک مامور دولتی بی ریشه آمریکایی است از سوی دیگر نظری کاملا مخالف دارد و این موجود را یک چیز کثیف و سیاه می‌داند که از جنوب می‌آید و باید حذف شود.

هاوکینز گفت وقتی دل تورو با وی درباره این فیلم صحبت کرد او تور زمینی اردبیل داشت روی پروژه خودش درباره زنانی که نمی‌داند آیا پری دریایی هستند، کار می‌کرد و برخی از ایده‌های این موضوع برای ساخته شدن شخصیت الیسا به او کمک کردند. او گفت: انگار یک هماهنگی جالب به وجود آمده بود. این خیلی عجیب بود. چنین چیزهایی خیلی کم ممکن است رخ بدهد و وقتی رخ دهد می‌توانی به این نتیجه برسی که اتفاق خاصی دارد رقم می خورد.

این فیلم در جشنواره فیلم ونیز با اقبال گرم منتقدها روبه تور اصفهان زمینی روشد و در عین حال اوکتاویا اسپنسر و ریچارد جنکینز که در نقش دوستان الیسا بازی کرده‌اند ونیز هاوکینز که توانسته است شخصیتی را در عمق، با شور و محبت و بدون بیان یک کلمه خلق کند، مورد تحسین قرار گرفت.

از اکران آخرین فیلم دل تورو با عنوان «قله خونین» دو سال می‌گذرد . او در این فاصله یک کتاب کودک هم نوشته است و سعی کرده تا نسخه موزیکال «هزارتوی پن» را به صحنه ببرد.

گیلِرمو دل تورو آموزشگاه تعمیرات موبایل کارگردان، تهیه کننده، فیلم‌نامه و رمان‌نویس ۵۲ ساله مکزیکی است. او کارگردان فیلم‌هایی به سبک فانتزی شامل «ستون فقرات شیطان»، «هزارتوی پن»، «تیغه ۲»، «پسر جهنمی» و «حاشیه اقیانوس آرام» است.

دل تورو گفت این فیلم که داستانش در سال ۱۹۶۲ می‌گذرد ، در واقع درباره امروز ماست. وی افزود: این فیلم درباره نگاه ما به مسایل امروز است. وقتی آمریکا درباره این که آمریکا باید دوباره بزرگ باشد تور تبریز هوایی صحبت می‌کند، من فکر می‌کنم که آنها دارند همان آمریکایی را که در سال ۶۲ بود، تقدیر می‌کنند، آمریکایی که آینده نگر بود، پر از قول و پیمان بود… اما در همان حال نژادپرست، جنسیت گرا و پر از طبقه بندی اجتماعی بود.

مثل بسیاری از افسانه‌ها، این داستان نیز در جهان واقعی ریشه دارد و داستان مهاجری از جنوب را روایت می‌کند که با پذیرشی دشمنانه از سوی نیروی امنیتی آمریکا مواجه می‌شود.

وی بلیط چارتر افزود کار با کمپانی «فاکس سرچینگ» و حمایت از سوی گروه دوست داشتنی بازیگران و هنرمندان آن کاملا به من حس شجاعت و مبارکی می‌دهد.

دل تورو درباره این مخلوق که حرکاتی دایمی دارد و نقشش را داگ جونز بازی کرده و تنها شخصیت بی نام فیلم است گفت: او اهمیت زیادی دارد چون او بسیاری از چیزها را برای دیگران بازتعریف می‌کند وواقعیت را به آنها نشان می‌دهد.

دل تورو نامزد جایزه اسکار فیلمنامه تور بانکوک این فیلم را با همکاری ونسا تیلور که از نویسندگان فیلمنامه «واگرا» و «بازی تاج و تخت هم» بوده، نوشته است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *