حال دریاچه ارومیه این روزها اصلاً خوب نیست – آژانس خبری ایبنا نیوز

خبرگزاری تسنیم: نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی گفت: این روزها حال دریاچه ارومیه اصلاً خوب نیست به گونه‌ای که دریا و مردم آذربایجان هر دو خون گریه می‌کنند، وای به حال آن روزی که این خون کاملاً خشک شود
وی افزود:  اگر چنین ستادی وجود نداشت دریاچه ارومیه امروز به طور کامل خشک شده بود.

شهروز برزگر با اشاره به نحوه عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: این ستاد به دستور تور قشم زمینی شخص رئیس‌جمهور زمانی تشکیل شد و تا به امروز عملکرد مثبتی داشته است.

وی تصریح کرد: دریاچه ارومیه فقط برای مردم آذربایجان نیست و این دریاچه برای کل کشور و منطقه و جهان تعلق دارد چرا اگر این دریاچه کاملاً خشک شود ما شاهد یک فاجعه در حد مهاجرت انسانی عظیم در منطقه خواهیم بود.

خبرگزاری تسنیم: نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی گفت: این روزها حال دریاچه ارومیه اصلاً خوب نیست به قیمت بلیط چارتر گونه‌ای که دریا و مردم آذربایجان هر دو خون گریه می‌کنند، وای به حال آن روزی که این خون کاملاً خشک شود.
برزگر گفت: این روزها حال دریاچه ارومیه اصلاً خوب نیست به گونه‌ای که دریا و مردم آذربایجان هر دو خون گریه می‌کنند، وای به حال آن روزی که این خون کاملاً خشک شود بنابراین باید با کمک یکدیگر این وضعیت را تغییر دهیم.

برزگر تصریح کرد: تا به حال عملکرد ستاد مثبت بوده ولی این مجموعه همیشه خرید بلیط هواپیما ایران ایر با کمبود بودجه مواجه بوده در حالی که برنامه‌هایی را که ستاد احیا دریاچه ارومیه دنبال می‌کند اگر عملیاتی نشود و اگر راهکارهای آن مورد حمایت جدی و قاطع واقع نشود و بودجه‌های اختصاص داده شده به ستاد احیا دریاچه ارومیه به موقع به این ستاد تخصیص داده نشود برنامه‌های احیا کاملا  ناکام می‌ماند.

وی افزود: ستاد احیای دریاچه ارومیه در کنار پرداختن به بحث صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی باید تور مارماریس به بحث‌های دیگری نیز از جمله موضوع جایگزین کردن درآمد کشاورزان نیز بپردازد و از طریق وارد کردن صنایع مادر و بزرگ به آذربایجان غربی و بهینه‌سازی فرصت ترانزیت کالا از ظرفیت‌های دیگر این استان نیز استفاده کند چرا که آذربایجان غربی در زمینه ترانزیت کالا می‌تواند دروازه آسیا به اروپا باشد و مردم منطقه نیز از این طریق درآمد مطلوبی کسب کرده و به جای کشاورزی از طریق مشاغل جایگزینی مرتبط قیمت تور قبرس با بازرگانی، صنعت و ترانزیت کالا کسب درآمد کنند.

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به اینکه پایه و اساس اشتغال و کسب درآمد مردم حوزه آبریز دریاچه ارومیه کشاورزی است بنابراین بیشترین مصرف آب در این حوزه نیز مربوط به کشاورزی است پس اگر طرح‌های استفاده بهینه از آب‌های سطحی و زیرسطحی حوزه آبریز دریاچه ارومیه اجرایی شود می‌توان گفت 40 الی 60 درصد در مصرف آب کشاورزی تور کرمان زمینی صرفه‌جویی می‌شود و این صرفه‌جویی کمک فراوانی به احیای دریاچه ارومیه خواهد کرد.

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در حال حاضر خون گریه کردن دریاچه ارومیه به عینه دیده می‌شود و زمانی که به وسیله هواپیما به ارومیه سفر می‌کنیم و از بالای دریاچه ارومیه عبور می‌کنیم و حال‌وروز دریاچه را می‌بینیم یک حالت افسردگی شدید به ما دست می‌دهد بنابراین به‌شدت از این وضعیت نگران تور مشهد ارزان هستیم و به هیچ وجه نباید دست رو دست گذاشت و زمان را از دست داد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *