عربستان در پی افزایش همکاری نظامی با آذربایجان – آژانس خبری ایبنا نیوز

خبرگزاری فارس: وزیر دفاع جمهوری آذربایجان و هیئتی به نیابت از وزارت دفاع  عربستان سعودی روز سه‌شنبه در باکو به دیدار و گفت‌و‌گو پرداختند
سرلشگر «علی بن ابراهیم فواز» سرپرست هئیت اعزامی عربستان به باکو نیز ضمن ابراز تشکر متقابل از جمهوری آذربایجان و ابلاغ تهنیت‌های پادشاه و وزیر دفاع عربستان گفت که ریاض، جمهوری آذربایجان را کشوری دوست و برادر می‌داند و بر اهمیت همکاری نظامی بین دو طرف تاکید دارد.

این منبع خبری در خاتمه نوشت: در جریان این دیدار بر تقویت همکاری بین ارتش‌های دو کشور، برگزاری رزمایش مشترک و دیگر موارد دوجانبه تاکید شد.

گفتنی است، عربستان در راستای نفوذ بیشتر در قفقاز و اثرگذاری در اوضاع منطقه درصدد افزایش همکاری با کشورهای این منطقه است.

تصویری از نشست هئیت عربستانی با وزیر دفاع جمهوری آذربایجان

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان همچنین به ملاقات چندی قبل خود با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه و «محمد بن سلمان» وزیر دفاع عربستان و تاکید بر اهمیت روابط دوستانه بین سران دو کشور پرداخت و افزود این روابط با موفقیت درحوزه‌های مختلف درحال توسعه هستند.

سرلشگر فواز افزود: «عربستان به عنوان کشوری مسلمان، رویکردهای تهاجمی ارمنستان را به شدت محکوم می‌کند.»

بر اساس این گزارش، وزیر دفاع جمهوری آذربایجان با پرداختن به موضوع‌های امنیتی در منطقه از حمایت عربستان از مواضع باکو در حل بحران قره‌باغ و عدم برقراری روابط دیپلماتیک بین ریاض و ارمنستان قدردانی کرد.

به نوشته خبرگزاری «ترند»، ارتشبد «ذاکر حسن‌اوف» وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در دیدار با هئیت عربستانی ضمن خوشامدگویی، به توصیه‌های «الهام علی اف» رئیس جمهور این کشور درباره توسعه روابط بین باکو و ریاض در تمامی زمینه‌ها به ویژه نظامی و فنی، نظامی اشاره کرد.

از سویی دیگر، با توجه به این‌که  85 درصد مردم این کشور شیعه هستند، عربستان سعی دارد هم جامعه سنی و هم شیعیان جمهوری آذربایجان را هدف گیرد. باکو نیز به دلیل درگیری با ارمنستان از هرگونه همکاری دفاعی با دیگران استقبال می‌کند.

 روابط ریاض و باکو در حالی در مسیر توسعه قرار گفته که برخی تحلیگران منطقه‌ای بر این باورند عربستان و رژیم صهیونیستی بدلیل همجواری جمهوری آذربایجان در نزدیکی مرزهای ایران همکارهای دفاعی و امنیتی با باکو را به شدت خواستارند.

خبرگزاری فارس: وزیر دفاع جمهوری آذربایجان و هیئتی به نیابت از وزارت دفاع  عربستان سعودی روز سه‌شنبه در باکو به دیدار و گفت‌و‌گو پرداختند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *