۵۷
سخنی با بختیاریها درباره خطر تفرقه بین لر و پارس
شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۰۹
سخنی با بختیاریها درباره خطر تفرقه بین لر و پارس
 
 ایبنانیوز / محمدحسین امیربختیار

چند روز پیش که آقای وحید خلیلی یادداشتی نوشت و گفت «عده ای خط کش به دست به دنبال تعیین مرز لر و بختیاری هستند و هر جا بگویی بختیاری می گویند چرا لر را نگفتی» و تاکید کرده بود که «فرهنگ و زبان لری بختیاری شاخه ای تنومند و کهن از درخت فرهنگ و زبان پارسی است». آن یادداشت، طعنه ای بر برخی نویسندگان هم تبار خودمان محسوب می شد. من آن روز در پای مطلب ایشان نوشتم: «آقای خلیلی عزیز! از چه می ترسید. بگذار هزار گل بشکفد. روییدن چند بوته ی خار در گلستان چه اهمیتی دارد؟». اما اندکی بعد متوجه شدم که دل واپسی های ایشان چندان هم بی مورد نیست.

مساله فراتر از روییدن چند بوته خار است. کسانی سعی دارند با پیش کشیدن مسائل قومی و نژادی و علم کردن خطر «پان پارسی»، و سپس با وارونه نشان دادن قضایا، بذر جدایی بین لر و پارس را بیفشانند. آن ها سعی می کنند کارکرد استبدادی حکومت های مرکزی ایران در طول تاریخ را که بر همه ی اقوام ایرانی ستم یکسان روا داشته اند، به حساب هم وطنان پارس ما بگذارند. در حالی که پارس ها نیز از کارکرد استبداد همان آسیب را دیده اند که کرد و بلوچ و ترکمن و لر و بختیاری و...

نادیده گرفتن این نکته، یعنی جدا نکردن حساب حکومت های استبدادی از اقوامی که در فقر و بختی در زیر لوای این حکومت ها زندگی دردآوری را تحمل می کردند، نه تنها ما را به بی راهه می برد، بلکه بذر بد بینی و نقاق و کینه های نژادی و قومی را می پاشد و تفرقه در ایران عزیز را دامن می زند که حاصلی جز از میان رفتن وحدت ملی ما ندارد. در حالی که تمدنی که اقوام ایرانی بنا نهاده اند، حاصل تلاش همه جانبه ی همه ی اقوامی است که در این سرزمین زیسته اند و می زیند. به همان اندازه که پارس ها در پی ریزی آن نقش داشته اند، اقوام دیگر نیز سهیم اند.

اگر فردوسی بزرگ از خراسان برخاسته است، نظامی و خاقانی از آذربایجان سر برآورده اند. حافظ، سعدی، بابا طاهر، نیما و هزاران فرهیخته و مبارز از جا ن گذشته از جای جای این وطن که نامش ایران است، قد کشیده اند و در زمینه های گوناگون فرهنگی سیاسی اجتماعی میراثی گران بها از خود به جا نهاده اند که تعلق به همه ی اقوام ایرانی دارد. این تلاش بی وقفه هیچ ربطی به حکومت های سرکوبگر و استبدادی که بر ما حکم می رانده اند، ندارد. به عنوان مثال، پس از اسلام بسیاری از دولت هایی که در ایران بر سر کار بودند، ترک زبان بوده اند. حال ما باید عمل کرد آن ها را به هم وطنان ترک خود نسبت بدهیم؟ هرگز چنین نیست بلکه واقعیت آن است که هم وطنان ترک ما نیز به همان اندازه که ما آسیب دیده ایم، آسیب دیده اند.

اما برگردیم به پارس ها. پارس ها چه کسانی هستند؟ هم وطنان خون گرم شیرازی، اصفهانی، یزدی،کرمانی و... که اصطلاحاً به انها پارس می گوییم، ایشان کدام ستم را بر ما روا داشته اند؟ این بزرگنمایی خطر «پان پارسی» و سپس وارونه کردن آن به منظور ایجاد جدایی بین لر و پارس، از کجا آب می خورد؟ اصولاً امروز پیش کشیدن مفاهیم نژادی چه دردی از ما دوا می کند؟ پارسی یا عیلامی بودن کورش چه دردی از بختیاری امروز در قرن ۲۱ دوا می کند؟ آیا ارزش کورش به خاطر پارسی بودن یا عیلامی بودن اوست یا اندیشه و عملکردش؟ آیا برای بختیاری در قرن ۲۱ تعیین تکلیف معمای نژاد کورش ضروری تر است یا صدها مساله دیگر؟ کورش را عیلامی بنامیم و مورد ستایش قرار دهیم و داریوش را به خاطر پارس بودنش ناسزا بگوییم و بگوییم دزد حکومت بوده است. این کارها چه سودی دارد؟ نکته جالبتر در این بازسازی روایت تاریخی، نگرشی دایی جان ناپلئونی به قوم بنی اسرائیل و همدست دانستن ایشان با داریوش پارسی در کودتا علیه کورش عیلامی است! این تحلیل ها چه حاصلی برای بختیاری قرن ۲۱ دارد؟ طرح این مسائل در سطحی غیر دانشگاهی چه مشکلی را از ما حل می کند؟ به جز این که حساسیت ها و تعصب های قرون وسطایی را دامن بزند؟!

از نظر من اصلاً اهمیت ندارد که کورش پارس بوده است یا عیلامی؟ هر انسانی، به دور از نژاد و مذهب و رنگ، تنها به خاطر انسان بودنش قابل احترام است و قضاوت ما درباره او باید بر اساس بررسی اندیشه، گفتار و کردار او باشد که این مهم تنها در بستر روابطی دمکراتیک بین انسانها برآورد می شود. واقعیت امر این است که امروز مشکل ما بختیاری ها این نیست که از کدام نژاد بوده ایم. مهمترین مساله بختیاری ها و بلکه کل مردم ایران مسائلی است که زاییده جهان در حال دگرگونی اطرافمان است؛ جهانی که در آن به سر می بریم و چه بخواهیم و چه نخواهیم برزندگی ما تاثیر می گذارد پس باید آن را بشناسیم و رفتار سنجیده ای در برابر اتخاذ کنیم.

من گمان نمی کنم هیچ بختیاری علاقه ای به برانگیختن حساسیت های قومی و نژادی داشته باشد. بختیاری هیچ گاه نژادپرست و قومگرا نبوده است. یک بختیاری به بختیاری بودنش می نازد و افتخار می کند ولی این تفاخر نژادی نیست بلکه به سوابق درخشان و نام و آوازه اجداد خود در دفاع از آب و خاک ایران افتخار می کند. بختیاری در تمام طول تاریخ اگر هم وارد معرکه ای شده و با کسی درگیر شده، برخلاف برخی اقوام، هرگز برای تجزیه طلبی نبوده بلکه برای سربلندی ایران بوده است. بختیاری ها خود را نگهبان راستین ایران می دانسته و می دانند. آن چه بختیاریها از دیرباز تا امروز می خواهند وحدت میان همه ی اقوامی است که در این وطن – که نامش ایران است - زندگی می کنند؛ با حفظ حقوق انسانی و سیاسی اجتماعی که حق برابر همه ی آنان است. به همین دلیل ایمان دارم که گذشته تنها چراغ راه آینده است نه سازنده ی آن.

لینک مرتبط: وبلاگ یلدای رنج نوشته های محمدحسین امیربختیار
یادداشت مرتبط از شادان شهرو: بختیاری ها، سکنه بومی قبل از ورود آریاییها هستند
کد مطلب: 6120
Share/Save/Bookmark
ماکان
۱۳۹۲-۱۰-۰۲ ۱۴:۲۷:۴۴
تمام نظرات دوستان و حتی نویسنده محترم را مطالعه کردم و متوجه فقز تاریخی همه دوستان شدم چون هیچ یک از نظرات را روی مطالعه دقیق و علمی تاریخ نبوده و همه نظرات تقریبا از روی احساس و تعصب که کمر ما را در طول تاریخ شکسته و هیچ گاه تن به مظالعه تاریخ اکادمیک ندایم یا اقل به علمای این رجوع نکردیم و این بیماری و افت تمام مردم جهان سوم است برعکس غربیاها مراکز شرق شناسی دایر کردند... بگذریم بنده بیش از یک دهه در زمینه تاریخ مطالعه اکادمیک داشته ام و از روی که پا در این عرصه گذاشته همیشه سعی داشته ام بدون حب و بغض مانند یک قاضی قضاوت ها عالمانه و عادلانه داشته باشم چون می دانستم که معضل و افت کشورم تحریف تاریخ است چون تاریخ را همیشه فاتحان می نویسند از طرف دیگر تاریخ اگر علمی و اکادمیک مطالعه نشود خروجی آن فاشیسم و شونیسم است . بنده تز دکتری خود را سعی دارم در مورد هویت تاریخی اقوام ایرانی کار کنم اما علمی که در این چند دهه به دست آوردم این است که این تصوری که ما در مورد اسامی و اقوام و خودمان داریم نادرست و در واقع دست ساخته حاکمان و فاتحین بوده و بس و نیاز به باز خوانی علمی تاریخ برای شناسایی هویت مسخ شده خویش داریم این که نویسنده محترم پارس را در برابر لر یا بختیاری قرار می دهد با کمال احترام نشانه بی خبری و فقر تاریخی نویسنده است و از نویسنده محترم خواهش دارم قبل از آنکه مطلب بنویسد مطالعه داشته یا اقل با شور از صاحبان این علم اصلاعات در ست به مخاطبان خویش عرصه کند . لازم به ذکر است که نگارنده این متن مطالعه جامع در مورد پارس داشته و به نکات درخوری نیز رسیده که اگر فضا مساعد و علمی باشد در آینده نچندان دور به جامعه عرضه خواهد شد. با کمال تشکر
پارسا
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۲۰:۳۳:۲۹
آقا داود شما که میگید بختیاریها لرند خودت کجایی اول بگو ببینم تا جوابتو بدم
داود
۱۳۹۲-۰۹-۰۲ ۱۳:۲۲:۰۸
وايـــــــــــــــــــــــــــــي بر شما
دليل اينكه جديدا در رسانه ميگويند بختياري ها پارس هستن چيست؟ همه ميدانند بختياري ها لرن و چ خودشان بخواهند يا نخواهند و يا ديگران، نمي توانند نژادشان را تغيير دهند
بدون نام
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۲۲:۵۶:۰۹
اگه لر نبود کلمه غیرت تو ایران معنایی نداشت
متعجب!
۱۳۹۲-۰۸-۲۱ ۱۴:۰۱:۳۷
آقای امیربختیار
یعنی واقعا شما اعتقاد داری فارس زبان ها هیچ ظلمی در حق لرها نکرده و نمی کنند؟!
من نمیدونم شما کجا بزرگ شدی و کجا زندگی میکنی و چطور زندگی میکنی!
اما من بختیاری ام و مسجدسلیمان بزرگ شدم و زندگی کردم...
نفت منطقه ما غارت شده و خرج شهرهای فارس زبان میشه
شهر ما بیکارترین شهرستان ایرانه.
شهر ما یک قرن است که نفت تولید میکنه و درآمد نفتش توی جیب تهران میره و کویر اصفهان و بیابان یزد و کرمان رو آباد میکنه.
واقعا" متعجبم از این ادعای بزرگ شما؟!
این ادعای شما که گفتید فارسها هیچ ظلمی در حق لرها نمی کنند آنقدر بزرگ و بی اساس (باعرض پوزش) است که هرچی فکر می کنم نمیتونم بفهمم چطور به این گفته خودتان اعتقاد پیدا کرده اید.
ما لرها تمام داشته هایمان از جمله داشته های اقتصادی، تاریخی هویت، فرهنگ و حتی آبرویمان توسط همین فارس زبانها به غارت رفته و نابود شده...
یعنی واقعا شما وقتی توی اصفهان لری حرف میزنید اون اصفهانی ها بهتون نمی خندند؟! پس یک لباس لری بپوش و برو توی بازار اصفهان ببینم دوستان و هم وطنان فارس شما چطور به شما نگاه می کنند!
فکر کنم شما توی یک کشور دیگه که چه عرض کنم احتمالا توی یک سیاره دیگه زندگی میکنید که این همه ظلم و بی عدالتی و تحقیر و تمسخر علیه قوم لر و دیگر اقوام رو نمی بینید!!
----
اینها به کنار. حتی اگر هیچ ظلمی هم به ما نکنند ما حق داریم هویت خودمان رو تحقیق کنیم و نگذاریم تاریخ باستانی و گذشته اجدادمان که آثار آن همچنان در مناطق و شهرهای ما وجود داره به نام دیگران که در منطقه ما زندگی نمی کنند و هرگز نبوده اند مصادره بشه. اگر میگوئیم عیلامی به این خاطر است که فقط شهرهای لرنشین آثار بجا مانده از تمدن عیلام دارند. ما میتوانیم ادعا کنیم که بازماندگان تمدن عیلام هستیم چون منطقه ما همان منطقه عیلام است.
من به شما شب بخیر میگم! به خوابتون ادامه بدید و خوب بخوابید!
ستاره از اهواز
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۱۴:۳۹:۵۱
من بختیاری هستم و به قوم لر احترام میگذارم
سعید لرستان
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۱۳:۳۸:۵۴
قاجاریان ترک مغولی بودند ایرانو خراب کردند و رفتند به درک. در طول حکومتشان هیچوقت به سرزمینهای زاگرس و لر نشین توجهی نکردند و همواره محروم نگهداشتند. قاجار از زندیه کینه داشت و قبر کریم خان زند را کندند و جسد کریم خان زند را اوردند و در زیر پله های کاخ گلستان دفن کرد تا همیشه بر روی جسد این پادشاه عادل پا بگذارد. ولی رضا خان وقتی شاه شد ان را شکافت و در قم دفن کرد. ببینید این ترکهای مغول صفت تا چه حد به ایرانی ظلم کردند و اینک ما اقوام اصیل ایرانی لر و بختیاری و فارس و بلوچ و گیلکی به جان هم افتاده ایم و ترکها روز به روز قدرتمند تر و ثروتمند تر میشوند
سعید لرستان
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۱۳:۳۰:۵۸
لرها ادم های با فرهنگی بوده و هستند! اگر هم یه خورده بینظمی هست از فقر و محرومیت است. حاکمان لر همیشه از بهترین ها و با فرهنگترین ها بودن. کریم خان زند، اتابکان لر و... لر ها ایرانیان اصیل و اریایی های پاکزادند ولی تاریخ سختی بر این قوم دلیر گذشته. سالهایی که ایران در دست حاکمان ترک مغولی افتاد. بر این مردمان ظلم شد و محروم ماندند
سعید لرستان
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۱۳:۲۶:۴۵
بابا یه کم فکر کنید! کاری نداشته باشید بختیاریها لرند یا لر نیستند یا هر دو فارسند یا فارس نیستند. لر و بختیاری فارسی ایرانی اند و جز زبان پارسی باستانی.
ترک ها دارن ایرانو غارت میکنن. برید ببینید تمام ثروت ایران دست ترک هاست. ترک ها تهرانو تصرف کردند و لر ها رو از افغانیم کمتر میبینن. عمرا اگه علی دایی بزاره یه لر بیاد تو تیمش. پرسپولیس و استقلال همه ترک شدن. چند سال قاجار ترک بر این ملک اهورایی حکومت کرد و لرستانو محروم نگه داشت. یه کم پیشرفت کنید
مهران
۱۳۹۲-۰۸-۱۷ ۱۵:۱۸:۳۵
خانم سمانه از لرستان چرا اصرار میکنی بختیاریها لرند چون مطالعه نکردی اصرار به یه امر نکن. واقعیت امر بختیاریها از شما جدا هستند مطالعه بفرمایید با تشکر. تعجبم چرا این حرف رو میزنی من بختیاریم به شما لرها هم افتخار میکنم اما اصل قضیه چیز دیگری است عزیزم
فرهاد یاسوجی
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۱۴:۵۹:۰۴
آقای پاپی لرها لرند نه بزرگ داره نه کوچک. یاسوجیها و لرستانیها لرند شکی نداشته باش اما بختیاریها هم بارسم و رسوم هم با فرهنگ و لباس با با لرهای عزیز فرق دارند
یونس
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۱۴:۵۰:۰۵
منم با کسانی که بختیاریها را لر نامیدند مخالفم چون فرهنگ این دو با هم فرق میکند مطالعه نمایید
جمشیدی
۱۳۹۲-۰۸-۰۸ ۲۰:۱۸:۲۸
با سلام خدمت تمام لرهای عزیز و خونگرم: از این بابت نگران نباشید اونهای که واقعا از اصالت حرف میزنند خدا وکیلی اول یه کم مطالعه تاریخی داشته باشند و بعد به وجدان خود رجوع کنند اون وقت اگه دارای وجدانی پاک و سالم باشند جلوی لرها تعظیم می کنند
پرور دورود
۱۳۹۲-۰۷-۲۹ ۲۲:۴۲:۳۸
اقا فرهاد کی گفته که بختیاری یک زبان. ببین سوتی دادی. یک لهجه یا گویش نه زبان. بعدش اینکه لهجه بختیاری هیچ چیزش به کردی نمیخوره. جایی نگی ها
ارش لرستانی
۱۳۹۲-۰۷-۱۲ ۱۳:۴۸:۵۶
شب و روز صدا و سیما به ما توهین میکند. خوب میگوییم اینها با مردم فرق دارند. به میان مردم میاییم ما را تمسخر میکنند. میگوییم خوب اینها یه مشت بیسوادند. به دانشگاه می اییم استادان دانشگاه و دانشجویان تحقیرمان میکنند. پس این مردم کدامند؟ ما پیش از اینکه لر باشیم انسانیم و حق زندگی داریم. حال دوستان با واژگانی همچون بختیاری قوم است یا ایل یا اینکه بختیاری لر است یا نه دارن فقط انرژی خودشونو حروم میکنند. از ماست که بر ماست. تا وقتی که همه لرها متحد نشیم اش همین اش و کاسه همین کاسه
پارسیان
۱۳۹۲-۰۶-۲۹ ۰۰:۲۱:۳۹
باسلام خدمت همه دوستان
نظرات بعضی از ایشان را مطالعه نمودم. شاید حرفهایم دردی از لر یا بختیاری دوا نکند اما داشتن اطلا عات تاریخی گاهی مفید است و من اعتقاد دارم که ما باید در باره نزاد خود کمو بیش اطلا عاتی بدانیم.
من در اینکه نژاد لر بزرگ ( بختیاری و بویر احمد و لر های ممسنی و الی جنوب ایران ) پارس هستند شکی ندارم. دلائل کافی هم برای اثبات حرفهای خود دارم. در هر صورت این موضوع دلیلی بر کوچک بودن دیگر لر های عزیز نمیشود زیرا آنها نیز با قوم پارس خویشاوندی نزدیک دارند. وارد ریز جز ییات نمیشوم. در هر صورت من با اینکه به عنوان یک بختیاری خود را پارسی میدانم اما همیشه به این نکته اشاره نمودم که ادامه حیات و بقای ما در اتحاد قوم لر میباشد.
با آرزوی سر بلندی و سر افرازی اتحادیه قوم لر جاوید پارس
بدرود
محسن
۱۳۹۲-۰۶-۲۷ ۱۹:۱۷:۳۷
قوم بارس همان قوم لر است و کوچکترین ارتباطی با قوم فارس ندارد
یک ایرانی
۱۳۹۲-۰۶-۲۳ ۰۲:۱۲:۰۷
با سلام و خسته نباشید. من بر این باورم که افرای واقعا مصر و کوشا در تلاشند که فرهنگ لر زبانان این کشور را زیر سؤال برده؛ مردمان لر ما را که در هیچ زمان در تاریخ که هیچ چیز را برای ناموس و خاک سرزمینشان کم نگذاشته اند حالا به تمسخر میکشند و میخواهند تمام این ارزشها را کوچک بشمرند که این مردمان صبور را عده ای بی تمدن بخوانند. به نظر من این اقوام که از اوار و ترکش همه چیز را به جان خریدند حتی زمانی که در خطر نبودند پس چرا هنوز بعد از گذشت ۳۴ سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی حق و حقوق این اقوام حتی از جانب دولت هم نادیده گرفته شده و به انان پرداخت نمیشود.
باتشکر
کمی پیش تو گفتم غم دل
ترسیدم که از ان ازرده شوی
ور نه غم دل بسیار است.
هفت لنگ
۱۳۹۲-۰۵-۲۶ ۱۰:۳۷:۱۸
با سلام
بختياري ها سبك زندگي شان در گذشته شبيه نومدها بوده و نام بختياري نام واقعي و هويت اين قوم نبوده بلكه پس از پيدا كردن منطقه مناسب براي عشاير (در همين جغرافياي فعلي) ديگران به اين قوم بختيار گفته اند يعني اينكه اين قوم شانس پيدا كردند و در منطقه خوبي سكني گزيده اند. در واقع اصطلاح بختيار در وصف وضعيت سكونت و تاثير آن بر زندگي عشاير به كار رفته و نام سنتي اين قوم بختياري نبوده است .
اسماعيل وند
۱۳۹۲-۰۵-۲۶ ۱۰:۳۳:۳۸
با سلام
اينجانب به عنوان يك بختياري معتقدم بايستي مطالعات دقيق در مورد تمدن عيلام انجام شود. بختياري ها متعلق به تمدن هايي هستند كه با عيلام عجين بوده ودر مورد ارتباط آنها با سومرها مطالب دقيق علمي باستان شناسي نياز است.
زبان در طول زمان دچار تغيير مي شود. زبان فعلي را نمي توان معيار مناسبي دانست. معيار اصلي اتنوگرافي و ژن و ساختار جسمي بختياري هاست كه هنوز متفاوت است
یک لرستانی
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۲۰:۲۵:۳۵
به نظر من لرها و بختیاریها چه از نظر زبان و چه از نظر فرهنگ و آداب و رسوم شباهت چندانی ندارند. لرستان و قوم لر از دیر باز بر همین استان فعلی لرستان و مردمش اطلاق شده. کهکیلویه و بختیاری همیشه به نام ایلات خود در تاریخ مطرح شده اند و نه به نام لر. به نظر من با عنایت به برخی منابع موثق تاریخی که اصل و منشا ایلات کهگیلویه و بویراحمد و بختیاری را از ناحیه شام دانسته اند می بایست لر بودن ایلات پیش گفته را یک اشتباه و غلط مشهور تاریخی بدانیم و بس. همچنین تقسیم بندی لر بزرگ و لر کوچک که از زمان مغولان مطرح شده و چنین به نظر می رسد که هیچ پایه و اساس مشخصی ندارد.
تیام
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۱۱:۵۲:۲۴
پاسخ به معتضد:

یک ایرانی لر بختیاریم:
آنکه هرکجای این خاک اگر قبرش را بشکافی در آن تیر کمان یا دشنه آبدیده ای خواهی یافت که در نبرد برای میهنش بعد از مرگ در کنارش گذاشته اند یا نقش آن را بر شیر سنگی که هزاران سال با غرور بر مزارش ایستاده خواهید دید. همانگونه که دیگر همتباران لر و کرد من اینگونه اند.
لابد مورخ محترم ! نیز نمی تواند قبول کند که این اسناد در تمام نقاط دنیا در نامی ترین موزه های جهان به نمایش گذاشته شده! لااقل شرم ایشان به تندیس پر شکوه یکی از سرداران نظامی باد که استواریش در موزه ملی کشور، جهان را به تحسین واداشته. همان همیشه مرد پارتی که شجاعت و نجابتش نسلهای اینده را در برابر شکوه خود به تحسین وا خواهد داشت! ممکن است معتضد سرش را در برف فرو کرده باشد اما حقیقت وجودی یک مردم را نمی تواند نادیده گیرد!
سمانه خرم اباد لرستان
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۱۱:۴۹:۵۰
بختیاری ها هم لر هستند و لر و بختیاری از زبانهای فارسی ست
سمانه خرم اباد لرستان
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۱۱:۴۸:۴۵
رییس علی دلواری از لرهای ممسنی ساکن دلوار تنگستان بود که ارتش انگلستان را شکست داد. سنگر رییس علی در ساحل خلیج فارس به نام تل بردی ( برد لری = سنگ) معروف بود. دو سال پیش اسم سنگر او را عوض کرده اند ، به نام سنگر مقاومت. برخی نویسندگان و مسولان بوشهری به استناد مدارک موجود سعی کرده اند هویت لری او را تحریف کننند.
پارسا اصفهان
۱۳۹۲-۰۲-۳۰ ۲۲:۳۸:۴۷
آقای چنگی
بختیاریها جدا از لرند. کتاب بخوان عزیزم. الکی ننویس نظرت را. شاید 1 درصد اشتباه باشد
یک بختیاری
۱۳۹۲-۰۲-۰۷ ۰۱:۲۶:۱۱
سلام" میخواستم بگم که این همه لر و بختیاری کردید، چه دردی دوا شد؟ مشکلات برادرا و خواهرامون حل شد؟
آریا کیانی ممسنی
۱۳۹۲-۰۱-۲۵ ۰۳:۴۷:۲۰
همیشه از قدیم و ایام لر سپر دفاع و سکوی پرتاب این مرزو بوم بوده و همشه این اتحاد باید حفظ شود مثه دیگر اقوام ... درود بر سرزمین انشان و...
احسان
۱۳۹۱-۰۵-۲۳ ۰۲:۰۶:۴۲
به نظر من باید نفت کشور باید اول خرج اقوام لر بشه بعد دیگر اقوام. تا به جای مسخره کردن احترام بزارن
lor
۱۳۹۱-۰۵-۱۱ ۰۲:۱۲:۴۲
سلام حتما بخوانید و اعتراض خود را به رسانه دولتی اعلام بدارید.
برادرانم من در مطالب شما دریافتم هنوز تخم فتنه در میان قوم لر وجود دارد. اگر کمی به عقب برگردیم می بینیم که خیلی از اساتید و یا شعرا به هر دلایلی به خاک بختیاری(خاک لربزرگ) امده اند و شعر یا مطالبی در مورد ایلات لر نوشته اند. دلیل این افتخارات وجود بزرگانی دلسوز در بین قوم لر بوده است. ولی در حال حاضر بزرگان دلسوز وجود ندارد که می یبینیم در مراکز اموزشی دولتی و یا رسانه دولتی از افتخارات قوم ما صحبت نمیشود بلکه به باب تمسخر صحبت میکنند.
در همین جمعه گذشته در تاریخ 1391/5/6 در برنامه رادیو جمعه ایرانی، بزرگان قوم لر را به تمسخر همانند لرل و هاردی و... یاد می کنند و از یاد برده اند بزرگان لر چگونه از مناطق هجوم زده ایران در تمام ادوار تاریخ دفاع کرده اند.
اری اینگونه ما را به تمسخر می گیرند و بزرگان قوم ما در حال حاضر در جاهای دیگر هستند و قومیت خود را از یاد برده اند. بزرگان لر مردند، مردند، مردند!
fereshth monjezi
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۱:۵۵:۲۰
لر بودن افتخاره و هیچ وقت غرور خود را نمیشکنن برای کاری. پس افتخار کنین به بختیاری بودن
امین
۱۳۹۰-۱۱-۱۸ ۱۴:۵۴:۰۵
اول بگویم من فارس زبانم. یکی از پدربزرگهایم ترک بوده یکی لر و دیگری فارس. به نظر من در جهان امروز قومیتی به نام فارس نیست و مردمان فارسی زبان وجود دارند. شاید بشود گفت هرکسی فارسی یا لهجه و گویشی از فارسی زبان مادری اش است فارس است. من خودم هیچ وقت هیچ توهینی به لر یا هر قومیت دیگری نمیکنم. لعنت هم میفرستم به هرکسی توهین کند.
اما در باره نظر دوستان. اولا نمیتوانید بگویم فارسها ظلم کرده اند! کدام فارسها؟ آیا تا حالا لشگری به نام فارس به جایی حمله کرده؟ آیا حکومتی که فقط از فارسها تشکیل شده باشد بر ایران حکومت کرده؟ اگر آب از کوهرنگ به یزد میبرند یعنی ظلم است؟ مگر ما از یک کشور نیستیم؟ مگر برای ورود لر و بختیاری به مناطق فارس نشین ویزا هست؟ مگر به لرها اجازه نمیدهند در سراسر ایران زندگی و کار کنند و یا به بالاترین مناصب حکومتی برسند؟ پس این ظلم فارسها کی بوده؟
درباره داریوش و کوروش نظر من این است که هر چه بودند ایرانی بودند. لری و بختایری و پارسی هر سه از پارسی میانه شاخه گرفتند و لری و بختیاری دست نخورده تر از فارسی باقی ماندند و به نظر من باید کلمات بختیاری و لری را بجای کلمات عربی و ترکی درون فارسی جایگزین کرد. اگر کوروش عیلامی باشد که یعنی اصلا لر و بختیاری و پارسی نبوده. چون عیلامیها قومی بومی و پیش از آریاییها بودند. اگر منظورتان این است کوروش بختیاری بوده باز هم ما فارسی زبانان به آن افتخار میکنیم چون بختیاری و لر را خارج از فرهنگ و تاریخ ایران زمین نمیدانیم. افتخار ما به ایرانی بودنمان است نه به قومیتمان.
درباره لر بودن بختیاریها باید از خود بختیاریها پرسید.
علي
۱۳۹۰-۱۱-۰۴ ۱۲:۵۹:۰۰
به نظر من تنها راه نجات ملت لر اتحاد است اتحاد اتحاد اتحاد. همين تقسيم بندي ملت لر بلاي جانش شده ...
محمد از چگنی
۱۳۹۰-۰۹-۱۵ ۰۱:۵۵:۰۷
واقعا مسخره و خنده داره که بخوایم بختیاری رو از لر جدا بدونیم و در اینکه قوم فارس بزرگترین ظلم ها رو به لر و بختیاری کرده هیچ شکی وجود نداره اینو میتونی تو پیشرفت شهرهای فارس و لرنشین دید ...
امیربختیار
۱۳۹۰-۰۹-۱۳ ۱۸:۴۴:۴۲
آقای لروند عزیز
حضرتعالی درجای دیگر هم تشریف آوردید و همین حرفا را زدید. من یا به قول شما وهمفکرانم در کدام نوشته گفته ایم که بختیاری ها پارس یا به قول شما فارس اند. و کجا سنگ پارس ها را به سینه زده ایم. متاسفانه ما می نویسیم. (ا) شما می خوانید (ی). آنچه که ما گفته ایم روشن است و نیازی به بازگویی نیست. در کجای اصفهان وقتی لری حرف می زنیم، مسخره می کنند؟ ما و همفکرانمان تا جایی که می توانیم سعی می کنیم که همتبارانمان در بختیاری درگیر منازعات کور کورانه ی نژادی نشوند.
لروند
۱۳۹۰-۰۸-۱۹ ۱۸:۲۳:۳۲
با سلام خدمت آقاي بختيار عزيز نمي دانم شما كه سنگ پارسها يا فارسها را به سينه مي زني جديدا اين خبر را در همين سايت ديده اي يا نه كه برخي ها در استان چهارمحال بختياري دارند نام بختياري را از نام استان حذف مي كنند نمي دانم وقتي خود فارسها ما بختياري ها را لر مي دانند شما ها و امثال شما چه اصراري داريد كه بختياري فارس يا پارس است از صدقه سر امثال شما است كه اگر كسي به زبان لري در اصفهان يا يزد صحبت كند او را ريشخند مي كنند از شما و همفكرانتان مي خواهم به خود بياييد به منابع غارت شده آب و نفت مناطق لرنشين فكر كنيد و در عوض آن تمسخر ،جك توهين را مد نظر قرار دهيد به هويت جمعي قوم لر فكر كنيد
جواد
۱۳۹۰-۰۸-۰۸ ۲۳:۲۹:۰۷
لر و پارس از يك نژادند ولي در اينكه كورش و داريوش در اصل لر بوده وحكومت آنها در مناطق لر نشين بوده ،هيچ شكي نيست ولي ما لرها چون ادعاي جدايي و تجزيه نداريم،اين بلاها را سر ما ميارند زندخ بادقوم آريا(لر و پارس)
لرستان
۱۳۹۰-۰۷-۲۷ ۲۲:۳۱:۴۷
اقايون لر توجه كنيد كه فارس ها منابع ما را دارند به غارت ميبرند و به ما توهين ميكنند تا كي ميخواهيد بيدار نشويد
بهمن بهمئی
۱۳۹۰-۰۶-۳۱ ۱۱:۰۴:۱۳
باسلام
خود علمیردان خان معروف بختیاری میگفت لر هستم،‏ زنده یاد بهمن علاءالدین‏[مسعود بختیاری‏] هم در ترانه معروف علیمردان خان به لر بودن او اذعان دارد!‏
لر کوچک شامل لرستان بوده و لر بزرگ هم شامل بختیاری،بهمئی،‏ ایلات ساکن در شهرستان کهگیلویه،‏ ممسنی،‏ بویراحمد،لرهای حیات داودی ساکن در دشتستان و تنگستان است.
پاپی
۱۳۹۰-۰۶-۱۱ ۱۴:۵۹:۱۸
لرستانی عزیز: زبان یاسوجی ها هم با لرستانی ها فرق می کند. ولی خود را لر می دانند و نه لر بختیاری. به نظرم لری ریشه در لر بزرگ یعنی بختیاری و کهکیلویه دارد. لر کوچک فقط خرم آباد و بروجرد بوده است.
شهرام
۱۳۹۰-۰۶-۰۳ ۲۲:۰۷:۳۵
من نیز با آقای امیر بختیار موافقم بعضی ها مدام دنبال این هستند که خودشون رو اهل فرهنگ معرفی کنن و اسمی در کنن حالا بالافرض کورش لر الان چه سودی به حال لرهای بحران زده ما داره
محمد
۱۳۹۰-۰۵-۳۱ ۱۶:۱۴:۴۹
درود.من واقعا متاسفم برای به اصطلاح متفکران ما عزیزم برو ببین چقدر لرها رو مسخره می کنند برو ببین چطور گذشته پر از افتخارمون رو انکار می کنند به نظر من همه لر ها باید با هم متحد شوند اگر فارس های(نقطه چین) حقوق ما رو دادند و رعایت کردند اونوقت با اونها سر سازش داد همین باید قاطع باشیم چون در گذشته همین طور بوده ایم از عیلامی بودن کورش هم نمیگذریم
طوفان
۱۳۹۰-۰۵-۲۷ ۲۳:۵۷:۰۳
آخه داداش انگار خوابت خیلی خوشه. کجای کاری. کجا زندگی میکنی. هموطنان پارس مثل ما لر و بختیاریها خیلی مظلومن! شاید آنها هم از سیاست های غلط دولتمردان آسیب دیده باشند ولی هرگز به اندازه ضرری که ما دیدیم، نبوده. زندگی شهرهای لر نشینین و فارس نشین رو با هم مقایسه کن. از هر نظر که دلت میخاد. شاید کمی از این پسرفت ها بخاطر سادگی زندگی و تغییر نکردن الگوهای زندگی عشایری در شهرها که جور در نمیاید، باشه ولی داداش اگه با دقت به تاریخ نگاهی بندازی میبینی که سر قضیه آب لرستان و کوهرنگ و کارخانه های لرستان و پاک کردن کلی نقش چند هزار جنگجوی بختیاری در کتابهای تاریخ مشروطه از طرف همین هموطنان پارسمان بود. یعنی چه هر جا هستی امیدوارم چشمانت را بشویی و جور دیگر ببینی. طعن و رفتاری که همچون زهری از سوی هموطنان فارسمان به کام ما ریخته میشود. راستی یادم رفت بگم یه نگاهی به مطبوعات و کل رسانه ها بندازی ببینی لر یعنی چه
زراسوند
۱۳۹۰-۰۵-۲۶ ۱۶:۵۷:۵۴
با سلام. در حال حاضر نیاز اصلی قوم لر (لرستان و بختیاری) اتحاد است تا بتواند از منافع اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی خود دفاع کند. اینکه بدانیم کورش کبیر عیلامی بوده یا پارس شاید در اولویت نباشد اما پرداختن به آن هم اشکالی ندارد. تمامی لرها چه لرستانی و چه بختیاری و کهکیلویه ای و... همه از یک نژاد و هویت برخوردارند و باید با کار فرهنگی مشترکات فراوان خود را تقویت کنند. به امید آن روز
علي درخشان
۱۳۹۰-۰۵-۲۶ ۰۹:۵۱:۱۵
خيلي جالبه. به نظر ميرسه اينجا در کامنتها بر خلاف آنچه كه گفته ميشه مانند : "عدم تعصب" و "همه ما مانند هميم"، تمام افراد دارن در باطن با هم متعصبانه ميجنگند كه قوم و زبان خودشو غير منطقي به اثبات برسونن. به همين خاطر هست كه فارس ها قبولتون ندارن!!
بدون نام
۱۳۹۰-۰۵-۲۵ ۱۲:۰۲:۳۶
آقای چکنی! بختیاری خیلی بزرگ تر از ایلات لرستان کوچک مثل بیرانوند و باجولوند و ... است. بختیاری ها از نظر فرهنگی ارزشی بسیار فراتر از یک ایل هستند و تنه به تنه اقوام مستقل دارند
مهدي راکي
۱۳۹۰-۰۵-۲۴ ۲۱:۰۲:۳۲
بهتر است کمي از بالا به اين مسايل نگاه کنيم.
نخست آنکه ما به جاي تعصبات قومي - قبيله ای که مربوط به مغولان و ... است، این مسائل را کنار گذاشته و به خود و به ديگر هم ميهنان سرزمينمان بفهمانيم که همه ما ايراني هستيم. و اين بذر تفرقه را پامال کنيم.
و اگر امروزه کسي خود را فارس مينامد و به تبار لر و بختياري من توهين ميکند، بايد بداند که در همه محافل ايرانشناسي هيچ تباري در ايرانزمين اصيل تر از لر و بختياري يافت نشده است. چنانچه نه در گويش و نه در چهره و نه در آداب و رسوم ما هيچ گونه عنصر بيگانه و غيرايراني يافت نميشود. تنها تباري که همواره شاهنامه خواني را پا برجا نگاه داشته و بدان پايبند ميباشند، لر هاي بختياري هستند. گيرشمن باستان شناس فرانسوي و تمامي مورخين، اصلي ترين مکان پارسيان در ايرانزمين را در جنوب غربي زاگرس و در سرزمين هاي بختياري خوانده اند.
به عنوان مثال اشخاصي که در استان فارس و اصفهان زندگي ميکنند به هيچ عنوان نميتوانند خود را ايراني تر از ديگران بنامند چرا که استان فارس تنها پايتختي بوده و پارس و واژه پرشيا در انگليسي تنها بدين منظور به ايرانيان اطلاق ميشده است که زبان و فرهنگ ما پارسي است به مانند يوناني ها که خود را هلني مينامند. و به هيچ عنوان ايشان را نميتوان به عنوان قوم فارس ناميد. و بهتر است کمي بهتر تاريخ را بررسي کنند.
ما همه پارسي زبان و زبان ارتباطي ما پارسي است و به قول شاهنشاهان هخامنشي و اشکاني و بويژه شاهنشاهان ساساني که به درستي ايران را ايرانشهر ميناميدند، همه ما ايراني هستيم.
اين تفرقه افکني ها سببي جز جدايي ايراني از يکديگر نداشته و بحث فارس بودن اين و آن کاملا اشتباه بوده و مطمئنا هيچ بخش از ايران را نميتوان قوم فارس ناميد چرا که همه ما ايراني و فرهنگ متحد ما پارسي است.
در عهد باستان نيز پارسي به تمامي مردمان ايرانزمين اطلاق ميشده است و باز هم ميگويم:
هرکدام از دوستاني که خود را فارس مينامند اگر توانستند پارسي تر از لرها و بختياري ها سخن بگويند يا پارسي تر از فرهنگ جامع لرهاي و بختياري بيابند، من ديگر خود را لر بختياري نمي نامم.
لر و بختياري اصيل ترين ايرانيان هستند و افسوس و هزاران افسوس که اگر لطفعلي خان ما زنده ميماند باز هم ايرانزمين به صاحبان اصلي اش ميرسيد نه به ترکان قاجاری نالايق و ايران ستيزي چون قجرها و آغامحمدخان گجستک و به همين سبب بود که کرماني ها براي لطفعلي خان زند که او را شاهنشاه بر حق ايرانزمين ميدانستند، آنگونه با خون خود ايستادگي کردند. لر و بختياري ايراني ترين تيار ايرانزمين هستند. به جرات ميگويم و بدان ايمان راسخ داشته و هيچکس نميتوانند کتمان کند. چهره. گويش. آداب و رسوم و تمامي جوانب فرهنگي. با سند اين گفته مرا اثبات ميکند.
لطفعلي خان زند تنها در بين چندين تن از اهريمنان ترک قجر ايران ستيز پس از دستگيري، معصومانه دو دستش را به پیش آورد و این جمله را بر زبان آورد:
- ببندید، که دستان ایران را بسته اید.
حیدر میرانی
۱۳۹۰-۰۵-۲۴ ۱۹:۴۸:۳۷
جناب امیربختیار چنانچه قوم خودت (( بختیاری)) را دوست داری، باید از آقای مومنی تشکر کنی. اقای مومنی یک جوان است که حرف های قشنگ و مستندی در خصوص کورش زده و بنده را به فکر وا داشته. این جوان با ارائه یک مقاله مستند در سایت لور مرا مجاب کرده که کوروش عیلامی بوده و قوم پارس و داریوش افتخارت او را از ما دزدیده اند. آقای امیربختیار مگر ندیده اید که کشورهای دیگر مولوی را بردند، ابن سینا و بسیاری از بزرگان دیگر را دارند به نام خودشان ثبت می کنند، برای این که برای خودشان هویت بسازند. ولی (( ما هویت داریم )). لر یا بختیاری یا لک یا هر نام دیگری. از آنطرف شما در دامن قوم فارس گرفتار شده اید و از این طرف یک عده اینطرف دارند سنگ کرد ها را به سینه می زنند.
فرهاد
۱۳۹۰-۰۵-۲۴ ۱۳:۴۴:۴۵
بختیاریها همانقدر که می توان آنها را لور نامید، به همان میزان هم كرد هستند. به باور من بختیاریها باید زبان بختیاری را با شاخه های كردی مقایسه كنند. خواهند دید شباهتشان به كردی بیشتر است. شهر كرد مركز استان شماست
بختیاروند ایذه
۱۳۹۰-۰۵-۲۴ ۱۳:۴۳:۵۷
با سلام بنده در یک شهر فارس نشین زندگی می کنم. شما نمی دانید که این به اصطلاح فارسها چه توهین ها که به قوم لر نمی کنند. و بگویم که آنها چشم دیدن لر را ندارند؛ برای آنها لر و بختیاری فرقی ندارد. می خواهند اصلا نامی از این قوم نباشد. در ضمن بر اساس تمام کتب تاریخی بختیاری ها جزیی از قوم بزرگ لر هستند و با نام زیبای لر بزرگ در تاریخ آمده اند
محسن حیدری
۱۳۹۰-۰۵-۲۳ ۱۴:۰۹:۳۴
بختیاریها هم در دوره ایلیمائید (عیلام نو) و هم در دوره آغازین هخامنشی نقش فعالی در طراز اول معادلات کشور داشتند. دو ایالت از ایالتهای حکومت ایلیمائیدی شامل آنزان (به محوریت ایذه کنونی) و سیماش (به محوریت مسجدسلیمان) در دوره عیلام نو، اوج شکوفایی خود را سپری می کردند. ایالت سیماش توانست در دوره هخامنشی نیز محوریت خود را حفظ کند و با نام پارسیماش یا پارسوماش، به حیات خود ادامه دهد ولی جایگاه آنزان جز چند سال اول دوره هخامنشی، بزودی تضعیف شد و به حاشیه رفت.
بابادی از شهرکرد
۱۳۹۰-۰۵-۲۳ ۱۰:۵۶:۰۶
با سلام
اقای بختیار از شما می خوام بری به یزد چون مطمئنم اصفهان رفتی تا ببینی با اب سرزمین تو چی ساختن و توی کوهرنگ عشایر ما اب ندارن که بخورن. تازه اصلن نمی دونن بختیاری چیه و کیه و کجاست. به شما می گم که اینقدر خوشبین نباش. اونها حتی یه میدون به اسم حسن نصر الله دارن ولی با وجود اینکه تمام وجودشون از ماست یه جایی رو به اسم کوهرنگ یا زردکوه نکردن! ضمنا تو یه تحقیق اکادمیک معلوم شد 75% جوک ها را همین فارس ها می سازن که تمام گذشته و هویت تو برای اونها مثل طنز و خنده است.
اقای بختیار به سرزمینت نگاه کن. سردسیرش 15% اب ایرانه. گرمسیرش 40% نفت ایران. ولی چی داریم؟ همه مون یه عده کارگر فصلی شدیم. از خواب بیدار شو برادر
satyar babadi
۱۳۹۰-۰۵-۲۳ ۱۰:۵۵:۰۰
ما باید کار فرهنگی کنیم ، لر ها از حقوق قومی خود بی اطلاع هستند ، اینکه ۱ قوم هستند ، حق خواندن و نو شتن به زبان مادری ، داشتن رادیو و تلویزیون به زبان خود ، داشتن انیستیتو و فرهنگستان جهت حفظ و پشبرد زبان لری هستند. کردها و ترک ها ۱۰۰ سال هاست کار فرهنگی کردند و بنیه قوی دارند. ما باید به جوان ها به آموزیم که اینکه ایرانی هستیم و دیگر هیچ ، این سیاست پان فارسیستی حکومت کثیف پهلوی بوده. ما قبل از اینکه ایرانی باشیم هویت ما زبان و قومیت لری ماست. ما نباید در هیچ چیز دیگری ذوب شویم. هویت اول ما قومیت (لر بختیاری بودن) ماست ، و تنها چیزی که بر این مقوله میتواند پیشی بگیرد ، انسانیت است ، یعنی ما قبل از اینکه لر باشیم انسانیم ، همین.
چگنی
۱۳۹۰-۰۵-۲۳ ۱۰:۳۸:۰۱
حقیقت این است که بختیاری نام یکی از ایلات بزرگ لر است مثل بهمئی مثل کهگیلویه مثل بیرانوند و ... منتها با جمعیت و وسعت بیشتر. برخی با بیان مطالبی چون "زبان بختیاری" " قوم بختیاری" میخواهند این ایل جلیل را داری هویتی جداگانه از لر معرفی کنند. دوستان عزیز همه بختیاری ها به زبان خود می گویند لری!! نمیدانید
امیربختیار
۱۳۹۰-۰۵-۲۲ ۱۴:۴۴:۳۷
آقای خدایی عزیز !
لطفاً توجه کنید.
شما یا هر فرد دیگر می توانید مدرکی ارائه دهید که کوروش چه بوده است و چه. ما هرگز با این مخالف نیستم. ما با لحن نیش دار و تحریک آمیز مقاله علیه هموطنان پارس مخالفیم. ما با بزرگ کردن پان پارسیسم که خود شما بهتر می دانید چه پشتش خوابیده، مخالفیم. وگرنه افتخار می کنیم که یکی از همتباران ما با اسناد و مدارک علمی نظریه جدیدی را بیان کند.
شاد باشید
لرستان
۱۳۹۰-۰۵-۲۲ ۱۲:۳۲:۲۶
به عقیده من لر و بختیاری کاملا با هم متفاوت هستند از موسیقی گرفته تا لباس و فرهنگ و هر چیز دیگر من فکر می کنم اینکه در برهه ای از تاریخ بختیاریها را لر دانسته اند اشتباهی تاریخی بوده. در مورد قوم پارس هم با شما موافقم . قوم پارس هیچ ظلمی به لر و بختیاری نکرده است و این خود بختیاری ها و لر ها هستند که گاه به خاطر فرهنگ های غلط و زندگی ساده و بدور از شهرنشینی شان به این روز در آمده اند.
m.i.s
۱۳۹۰-۰۵-۲۲ ۱۲:۲۹:۰۳
اگر آقای خدایی به نویسنده احترام می گذارد پس چرا میگوید تیتر مطلب را در سایتم بصورت " " می نویسم؟ آیا تیتر را عوض کرده تا مطلب را جور دیگری جلوه گر سازد؟!
ابراهیم خدایی
۱۳۹۰-۰۵-۲۲ ۱۲:۰۲:۲۷
سلام. به نظر جناب امیربختیار احترام می گذارم ولی معتقدم فروپاشی هویت قوم لر با جدایی بختیاری از آن خیلی کمتر از به چالش کشیده شدن مقدسات پان پارسیسم ایشان را نگران می کند. ایشان نوشته اند: ((پارسی یا عیلامی بودن کورش چه دردی از بختیاری امروز در قرن ۲۱ دوا می کند؟)) همین مطلب را برای تیتر مطلب ایشان در لور بر می گزینیم و با نقل منبع منتتشر می کنیم و احترام می گذاریم. اما اگر واقعاً ایشان به این جمله اعتقاد دارند پس این آشفتن از چیست؟ در کنار آن همه کتاب و مجله و امرداد و ماهواره و... که پارسی بودن کوروش و تمام آحاد زندگان و گذشتگان این سرزمین را مسلم می دانند، چه ایرادی دارد یک نویسنده جوان بختیاری هم شبهاتی که با مطالعه خویش پیدا کرده است، بنویسد و منتشر کند؟ اگر پاسخی دارید منتشر کنید ولی نخواهید که کسی از تحریف بزرگی که سالهاست در تاریخ منطقه و کل مملکت ایران صورت گرفته است حرفی نزند. این یعنی سانسور و استبداد و شوونیسم.