۵۱
مشکل خسرو معتضد با بختیاری ها چیست؟
سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۴۸
مشکل خسرو معتضد با بختیاری ها چیست؟
 
ایبنانیوز / سرویس فرهنگ و هنر / فرشید خدادادیان*

طی روزهای گذشته از طریق دوستان متوجه شدم آقای خسرو معتضد کارشناس-مجری پر کار تلویزیون در مورد بختیاری ها مطالب نادرستی را بیان کرده اند! در پیامک ها و ایمیل هایی که دریافت کردم خواسته شده بود "اعتراض خود را به سخنان آقای معتضد که در یک برنامه تلیوزیونی گفته است بختیاری ها چندین قرن است وارد ایران شده اند و ایرانی نیستند، به فلان شماره سامانه الکترونیک صداوسیما اعلام نمائید". 

خیلی از افراد نیز در تماس های تلفنی و حضوری، به لزوم عزمی جدی برای دادن پاسخی به این مطالب نادرست تاکید کرده اند. 

من برنامه مورد اشاره دوستان را ندیده ام. به همین دلیل اینترنت را بدنبال دیدن لینک برنامه موردنظر جستجو کردم اما چیزی نیافتم. در عوض با سرچ کردن نام این مجری-کارشناس تلویزیون، دریافتم که ایشان پیش از این نیز بختیاری ها و لرها را مورد تفقد خود قرار داده اند! 

پرده اول: آبان ۱۳۸۶ 

از نقد "رضا جایدری" در سایت سیمره دریافتم که آقای معتضد پیش از این در روز یکشنبه،۳۰ آبان ۱۳۸۶، در شبکه‌ی دوم سیما و در برنامه ‌"پلی به گذشته" گفته است: «لرها در گذشته از ماشین‌هایی که قصد عبور از خاکشان را داشته‌اند حق علف‌چر می‌گرفته‌اند و به حکام، مالیات نمی‌داده‌اند! جالب این که از هر ماشین به صرف این که چهار چرخ دارد، چهار برابر مالیات می‌ستانیده‌اند!». بعد هم ادامه می‌دهد: «امیراحمدی در کتاب خاطراتش همه‌ی این چیزها را گفته و آورده که چون سران قبایل و طوایف لرستان از ماشین‌ها باج می گرفتند، لذا نظامیان به بهانه‌ای ۱۴ نفر از سران آن‌ها را اعدام می‌کنند.»
 
بنا به نقد منتشر شده، این اظهارنظر توام با استهزاء در حالی است که جاده‌ی سراسری لرستان به خوزستان در آبان ۱۳۰۷ افتتاح شده و واقعه‌ی اعدام سران عشایر لرستان در شهریور ۱۳۰۴ یعنی چهار سال قبل و آن‌هم در بروجرد و نه در خرم‌آباد به وقوع پیوسته است! نقد رضا جایدری بر گفته های معتضد را می توان در آرشیو سایت سیمره دید. 

پرده دوم: بهمن ۱۳۸۸

همچنین يکشنبه چهارم بهمن ۱۳۸۸ "کاظم آقایی" در ایبنانیوز نوشته است: "چند وقت پیش متوجه شدم شبکه دو تلویزیون در حال پخش برنامه ای تاریخی است که مجری آن خسرو معتضد درباره حسینقلی خان ایلخانی بختیاری صحبت کرد و اشاره کرد که "حسینقلی خان ایلخانی مالی نبود که بخواهیم درباره او صحبت کنیم و..."

کاظم آقایی چنین ادامه می دهد که: "لحن گفتار او و طرز صحبت کردن او درباره این شخصیت آن چنان مرا متاثر و از طرفی عصبانی نمود که دیگر قدرت دیدن ادامه برنامه را نداشتم و از یک سو به مظلومیت بختیاری ها و کمرنگ نشان دادن نقش آنها در صحنه های تاریخی ادوار مختلف این کشور بزرگ تاسف می خورم و از طرفی به خاطر لحن و طرز برخورد و نگاه مورخ که باید احترام و حرمت افراد را هر چه بوده باشند و از جمله اصل امانت داری در بیان تحولات تاریخی را داشته باشد عصبانی و ناراحت شدم". ادامه نقد کاظم آقایی نیز در آرشیو آژانس خبری بختیاری (ایبنا نیوز) قابل خوانش است.

نمونه ی جدید 

موارد فوق تنها نمونه های اظهارنظرهای جنجالی این کارشناس-مجری تلویزیون نیست. گویا از این دست مطالب به کرات بیان شده است و برای اطلاع از آنها کافی است عبارت "توهین معتضد به بختیاری ها" را در موتورهای جستجوگر اینترنتی سرچ نماییم! 

در جدیدترین نمونه و در هفته گذشته نیز نقل قولی به آقای معتضد منتسب شده که گفته اند: "قوم بختیاری، قومی است که طی چند قرن گذشته وارد ایران شده و ریشه آنچنانی ندارد!" 

هرچند از صداوسیما که در برنامه های مختلف خود همواره اقوام مختلف ایران و از جمله بختیاری ها را مورد توهین خود قرار داده است انتخاب چنین افرادی بعنوان کارشناس-مجری امر بعیدی نیست، اما اظهارنظرهای نامعقول و غیر علمی آقای معتضد در مورد بختیاری ها انسان را کنجکاو می نماید که بپرسد مشکل واقعی جناب معتضد با بختیاری ها چیست؟ زیرا چنین اصراری بر اشتباهات مغرضانه تاریخی جز از منظر مشکلات شخصی گوینده با سوژه قابل توجیه نیست! موضوعی که جز با اطلاع دقیق از ذهنیات نامبرده و یا احتمالاً خاطرات ناخوشایند دوران کودکی، نوجوانی یا طول زندگی که ایشان ممکن است از این قوم داشته باشد میسر نیست. که حتی در چنین حالتی نیز تعمیم دادن یک موضوع شخصی به کل قوم بختیاری از دایره انصاف خارج است. 

قاعدتاً برای پاسخ به اظهار نظر مامعقول فوق باید به منابع و نشانه های تاریخی و البته باستانی اشاره نماییم. اما مآخد تحقیقی نیز در این رابطه می توانند به کارشناس مجری محترم در اصلاح نظریات اشتباه خود کمک نمایند.خصوصاً اینکه از شواهد بر می آید که تراکم برنامه های تولیدی وقت زیادی برای مطالعه منابع اصلی و متون تاریخی باقی نمی گذارد! 

دو نمونه از این مآخذ متعدد را به نشانی پستی شبکه دوم صدا و سیما، برنامه پلی به گذشته و با نام گیرنده آقای خسرو معتضد پست کرده ام و امیدوارم به دست ایشان برسد. 

این دو ماخذ که اتفاقاً حجم زیادی هم ندارند و ایشان می توانند حتی در سرویس رفت و آمد خود به جام جم نیز مطالعه کنند، عبارتند از کتاب های: "ما ایرانی هستیم" تالیف سیروس کریمی بختیاری / چاپ دوم ۱۳۸۷ / انتشارات فروهر. و همچنین کتاب "تاریخ ده هزار ساله بختیاری ها" تالیف بابک سلطانی / چاپ پنجم ۱۳۹۰ / انتشارات کردگار. که کمک شایانی به اصلاح اشتباهات تاریخی جناب معتضد خواهد کرد. 

همچنین علیرغم تمامی بی مهری های جناب معتضد، ایشان را به بازدید از مناطق زاگرس و دیدن جلوه های باستانی و تاریخی این منطقه از ایران دعوت می نمایم. بختیاری ها مطمئناً با مهمان نوازی خاص ایرانی پذیرای ایشان خواهند بود. چرا که میهمان نوازی، از بارزترین خصلتهای ایرانی است و بختیاری ها در این مورد، زبانزد هستند. 

پی نوشت:
* کارشناس ارشد تاریخ، مدیرمسئول ماهنامه میراث پارس
کد مطلب: 7587
Share/Save/Bookmark
قشقایی
۱۳۹۲-۱۱-۲۱ ۱۵:۰۵:۴۳
سلام
من هم از سوی قوم قشقایی این توهین را به اقوام به ویژه برادران بختیاری خود محکوم می نمایم
باشد که اقوام ایرانی دست در دست هم در پیشرفت ایران همراه شوند
یاشاسین ایران اویماقلاری
علی آزادوار جونقانی
۱۳۹۲-۱۰-۲۱ ۱۲:۴۲:۵۷
رد پای لرها و ایل بختیاری در سراسر تاریخ ایران زمین به روشنی مشهود است و من هیچ نیازی به دفاع از آن نمی بینم که تاریخ خود گواه است. این آقای تاریخ باف بهتر است فکری به حال عقبه سیاه خاندان خود کند
علی حسین اسکندری
۱۳۹۲-۱۰-۱۷ ۲۳:۴۲:۳۶
اقای معتضد
میتوانی بگویی نزدیکترین زبان به زبان فارسی زبان کدام یک از قومهای ایرانی است؟ و کدام قومها در ایران و کشورهای دیگر هستند و کدام قومها تنها در ایران؟ و تنها قومی که از مغولها و نادرشاه افشار شکست نخورد کدام است؟ و ایا در قلمرو بختیاری قوم دیگری هم مخلوط می بینی؟ این مردم بزرگ تن به تن شجره نامه خود را می دانند. برو در کوره دههای انجا بپرس. ایا تو خود شجره خودت را میدانی؟ ما عقابان زاگرسیم
علی حسین اسکندری از بختیاری / ایل هفت لنگ، دورکی باب، طایفه زراسوند، تیره تشمال. اگر توانستی خود را مثل من معرفی کنی
سورنا
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۱۶:۵۶:۴۵
آقای مفتضه ما ضربالمثلی داریم که میگه دریا به دهن ....نجس نمیشه
توهم اگر جیره خار ودست نشانده نبودی که اینهمه گنده نمیشدی
تاریخ به خود دلقکهای زیاد دیده اینم یکیش آخه بسواد اگه بختیاری نبود منشور کوروش نبود فتح قندهاری نبود مشروطه خاهی نبود. شما هستین دو دزد سرگردنه ستار وباقر آخه چه دارین شما
نوید
۱۳۹۲-۰۵-۰۸ ۱۱:۴۳:۱۱
واقعا صدا وسیما باید در و پیکرش گل بگیره با این کارشناس بیسواد
فریاد
۱۳۹۲-۰۵-۰۶ ۱۳:۱۱:۲۸
سکوت تنها ما رو به حاشیه خواهد کشید
...
داریوش
۱۳۹۲-۰۳-۱۳ ۱۴:۱۸:۲۱
حقیقت تلخه
بهمن باران
۱۳۹۲-۰۲-۰۹ ۲۲:۳۱:۲۶
ای دریغا پس کجا رفت ایل من/ فصل کوچ امد کجاست فامیل من/ موقع کوچ است ایل پاک کرد بار/ نیست اثر از ایل من در کوهسار/ جنگجویانا کو؟ نیست صدای نعل اسبشان/ بی قرارم و شدم دلتنگشان/ وارگه ها پاک خالی است و چاله ها سرد/ ای دریغا روزگار با ایل چه کرد/
متاسم خسرو !
پیشینه بختیاری معلومه چون روز روشنه.
(نظامی وا پیش نیا تا شور تاراز . تش نهان وا برنوا به تیپ سرباز)
بدون نام
۱۳۹۲-۰۲-۰۸ ۰۰:۵۷:۲۲
گذشته بختیاری روشنه. لر همیشه با تمام قدرت از ایران دفاع کرده. بطور مثال سردار رشید لر اریوبرزن جلوی سپاه اسکندر رو در تنگه تکاب گرفت. و با سربازان کمی که داشت چند روز استقامت کرد. یا فتح قندهار یا رشادتهای کریم خان یا فتح اصفهان تهران توسط رهبر مشروط خواه سردار اسعد بختیای یا فرمانده هشت سال دفاع مقدس
بهرام دهناشي
۱۳۹۲-۰۲-۰۲ ۲۳:۰۴:۳۶
براي صداوسيما متاسفم كه وقت مردم را با حرافيهاي اين بي سواد پر مي كنه
هاله
۱۳۹۲-۰۲-۰۲ ۰۲:۲۸:۲۹
کسی نیست گوش این آدم را بکشد؟!
حاجیوند
۱۳۹۲-۰۱-۲۹ ۲۱:۱۴:۱۷
سلام
من نمیدونم غیر این به اصطلاح تاریخدان دیگه ایران تاریخدانی نداره. این ادم بیسواد نباید در مورد قومی که در راس قیام مشروطه بوده حرف بزنه. زود باید از قوم حماسه ساز لر معذرت خواهی کنی ادم بیسواد
یک لر غریب
۱۳۹۲-۰۱-۲۲ ۲۳:۵۶:۰۲
خیلی دلم میخواست آقای معتضد مثل همین حرف رو به آذریها میزد. اونوقت میدید که اونا مثل ما فقط حرف نمیزنند و کاری میکردند که حتی ضرغامی هم عذر خواهی کنه اما ما لرها چی؟؟
قربونش برم فقط لاف گزاف میزنیم
حسین وند (بختیاری)
۱۳۹۲-۰۱-۲۱ ۱۷:۱۵:۵۸
برادران و خواهران بختیاری
این رفتار صداو سیما برای قوم اصیل ایرانی غیر منتظره نبوده و نخواهد بود زیرا در راس این سازمان فردی بنام اقای ضر غامی قرار دارد که از اقوام ... میباشد و متاسفانه این افراد در تضاد با قوم بختیاری میباشند و امثال اقای معتضد را ابزاری بعنوان تاریخدان برای بیان عقاید شخصی و غرض ورزی خود در رسانه ملی دعوت میکند.
موسوی از دیار لردگان بختیاری
۱۳۹۲-۰۱-۱۸ ۱۶:۴۵:۱۴
مو به سی چهارلنگ و هفت لنگ اگریوم/ مو با دلی تنگ اگریوم/ ز لردگان تا فارسان اگریوم/ ز جانکی تا موگویی اگریوم/ مو به سی او شیرسنگی اگریوم / که شیری خفته زیرس اگریوم/..... بنده هم به نوبه ی خود از طرف مردم شریف شهرستان لردگان خصوصا طایفه ی بزرگ جانکی سردسیر این توهین را محکوم می نمایم
امین مقامی از عقیلی
۱۳۹۲-۰۱-۱۸ ۱۵:۱۹:۲۰
تاریخ و فرهنگ بختیاری خیلی بزرگتر از این حرفاست که با کلام معتضد کوچیک بشه.
موسوی از دیار لردگان بختیاری
۱۳۹۲-۰۱-۱۷ ۲۱:۴۳:۲۱
از طرف طایفه بزرگ جانکی سردسیر، این توهین را محکوم می کنیم
كورش حافظي
۱۳۹۲-۰۱-۱۵ ۱۶:۱۹:۳۰
برادر عزيزم
اين خونسردي و پاسخ درست دادن بدون تعصب نشانه شخصيت شماست كه اين نوع برخورد خوب در وجود همه بختياريها مي باشد. خود نيز زماني كه متوجه شدم همانند شما پاسخ دادم ولي اگر كمي بيشتر فكر كنيم ميبينيم صبر و حوصله ما همانند كسي است كه در حال كتك خوردن است و با برخورد خوب قصد دارد به طرف مقابلش بفهماند بابا خجالت بكش. ولي متاسفانه اينچنين نميشود و دوباره كتك ميخورد. وقتي درست فكر ميكنم ميبينم گه گاهي هم براي اثبات حق و حقوق كمي جدي بودن لازم است
سید قاسم
۱۳۹۲-۰۱-۱۵ ۱۶:۰۲:۰۸
با درود فراوان به تمام هم تباران عزیز.
به طور خلاصه چند مطلب را بیان می کنم
1- ضرورت پی گیری از طریق نمایندگان بختیاری و لر زبان مجلس که حدود 10 نفر می باشند (این نمایندگان باید بدانند که به همت بختیاری و لر زبانان بر کرسی پارلمان نشستند و آنان جدا از عوام نیستند. اما برایشان متاسفم. از نمایندگان سایر اقوام خجالت بکشند که برای یک تیم فوتبال جنجال به پا میشه این که قضیه هویته.)
2- طرح شکایت از صدا و سیما توسط انجمن های موجود در شهرستانهای بختیاری نشین (با استفاده از وکلای توانمند می شوذ این نان به نرخ روز خور را تنبیه کرد)
3- بهترین راه حل و آخرین راه حل این است که هر لری که ایشان را دید خاطرات بچگی این بنده خدا را مجددا برایش تداعی کند .
4- ضمنا برادران رضایی (امیدوار و محسن) متاسفم از بی همتی و کم لطفی شما در این زمینه
جمال
۱۳۹۲-۰۱-۱۳ ۱۲:۵۵:۵۴
به نظر من با پیگیری هایی که از برنامه ها و تالیفات این شخص داشتم که البته هفته ای دو سه کتاب منتشر میکنند دریافتم که ایشان اساسا شخصیتی ضد ایرانی دارند و حکایت توهین به یک قوم یا یک شخصیت نیست تمام شخصیت های تاریخی از نظر ایشان مسخره و هالو می ایند. احتمالا مشکلات او ریشه در دوران کودکیشان دارد!
هارونی
۱۳۹۲-۰۱-۰۶ ۰۱:۲۵:۲۴
باسلام
میخواستم بگم
واقعا که... اگه ترکها بودند حالا چه تجمع هایی که نمیکردند. اونوقت ما نشستیم به یه ادمی معلوم الحال و تاریخ ساز!معرفی کتب مرجع میکنیم!!
مهدی
۱۳۹۲-۰۱-۰۴ ۲۲:۰۸:۵۱
کار این یارو شده مخدوش کردن تاریخ ایران ! بالاخره یک روز حالشو میگیرن !
علي بختياري
۱۳۹۲-۰۱-۰۴ ۱۷:۱۱:۳۳
سلام بر ايران و ايراني
درود بر غيورمردان بختياري
جناب آقايي معتضد كارشناس محترم شبكه 2 سيما. سلام. لطفا در مورد تاريخ سلائق شخصي خود را دخالت ندهيد. شما مي توانيد بدون غرض درباره اقوام ايراني صبحت كنيد و يك قوم اصيل با ريشه را صرفا به دليل اينكه يك روايت مجهول تاريخي كه هيچ گونه سنديت ندارد را در يك شبكه تلويزيوني مطرح كنيد. من حاضر به مناظره در هر شرايط با شما هستم تا با دلايلي علمي و تاريخي و پزشكي به شما ثابت كنم كه اصيل ترين قوم ايران بختياري است.
خسروي مقمرهي
۱۳۹۲-۰۱-۰۴ ۱۳:۳۶:۵۳
اندیشه نیک - کردار نیک - پندار نیک

نمـودم به تـاریخ مـن بررسی
به از بختیـاری ندیدم کسی
به نـاموس غیـرت بود پایبنـد
به تـاریخ هـرگز ندیده گزند
زنش شیـرزن مردمش شیرمرد
نـدارند همتـا به روز نبـرد
چه در قم چه کرمان چه در قندهار
نمودیم ما دشمنـان تار و مار
چه گـویم که افغـان در اصفهـان
قلـم شرم دارد که سازد بیـان
گر ایران زمین بختـیـاری نداشت
گمانم که از بخت یاری نداشت
نخورد بختیـاری به میدان شکست
که یزدان پرستنده خسرو پرست
بُوَد بختـیـاری کـر بی نظیـر
که هم دست دل باز و مهمون پذیر
شير بور
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۱۴:۰۵:۵۱
برادرها دريا به دهن سگ كثيف نميشه
ماشاالله براتی
۱۳۹۱-۱۲-۳۰ ۰۱:۳۳:۱۵
با سلام و خسته نباشید به کارکنان سایت ایبنا نیوز. من چند نظر با نام خودم گذاشتم کار نشد اما با نام مستعار همون نظرات رو کار کردید مقاله ارسالی اینجانب در پاسخ به سخنان خسر معتضد رو هم کار نکردید. شما مطالب و نظرات رو بر اساس محتوا انتخاب میکنید یا گزینش بر اساس انگاره های دیگر انجام می شود. سربلند باشید
محمد
۱۳۹۱-۱۲-۲۸ ۱۳:۵۴:۰۵
درود بر بختیاریهای دلاور. جواب معتضد خاموشی است
شعر از منوچهر برون
۱۳۹۱-۱۲-۲۸ ۰۱:۱۷:۴۹
پرت است ز تاریخ نظرهای شما
اینقدر نکن تباه خود را هر جا
گفتی که لر اجنبی ست در مام وطن
ای خسرو معتضد نگو حرف خطا
سروده : منوچهر برون
مهسا
۱۳۹۱-۱۲-۲۳ ۲۳:۲۲:۳۱
آقای معتضد شما عددی نیستی که بخواهی در مورد قوم با تعصب و با غیرت بختیاری نظر بدهی
بابک بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۲۳ ۰۱:۴۶:۳۳
آقای معتضد باید بداند بختیاری ها همیشه آریایی و ایرانی بوده و خواهند بود. نگران نباشید این نیز بگذرد. بابک بختیاری
غلام غیبی - کوهرنگ
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۰۸:۴۸:۳۶
محمد رضا جان گل گفتی. این ایبنانیوز هم همدل و همصدا با توهین کنندگان به بختیاری و لر نظرات را سانسور می کند. چطور یه قجرزاده هرچه می خواهد توهین می کند ولی ایبنا نیوز اجازه دفاع از حق خودمان را نمی دهد؟
بدون نام
۱۳۹۱-۱۲-۲۰ ۱۷:۵۳:۴۲
خواهش ميكنم اصالتمان را با بي احترامي زير سوال نبريم. پاسخ منطقي و محترمانه و مستند و متمدنانه ميدهيم
پوریا هخامنشی _لالی
۱۳۹۱-۱۲-۲۰ ۰۱:۴۷:۵۴
من میخاستم ب رسم ادب اول به خسرو سلام کنم و بش بگم که تمام جهان زیر سلطه ی کوروش بختیاری بود حالا یه ادم ... مثل تو درباره بختیاری حرف میزنی?
محمد ململی
۱۳۹۱-۱۲-۱۹ ۲۲:۲۱:۰۲
آقایون مسئول
تو رو خدا جواب این آقا رو بدین. ما که صدامون بجای نمیرسه
غلامعلی بیک پور از روستای کایدان
۱۳۹۱-۱۲-۱۹ ۱۲:۴۹:۵۲
معتضد بر بختیاری دشمن است / هرکسی لعنش کند جان من است / ده هزاران سال دارد اعتبار / این بود از بهر قومم افتخار / ننگ بر تو خسرو بی تاج و تخت / نیستی ایرانی ای بر گشته بخت.
محمدرضا عزیزی زلقی
۱۳۹۱-۱۲-۱۴ ۲۲:۱۴:۱۰
خود ایبنانیوز مصداق تحریف ، سانسور، سلیقه ای برخورد نمودن با نظرات کاربران می باشد. چرا که اینجانب نظرم را بیش از 20 روز پیش در مورد خسرو معتضد برایش ارسال نمودم ولی در سایت ارایه نشد.
وقتی که قافله سالار بختیاری نظرات را سرکوب و ارایه نمی کند چه بهتر که خسرو معتضد هر غلطی خواست انجام بدهد. ...
چه تفاوتی بین ایبنانیوز با ... است ؟!!
انسان باید نظرش را جایی بیان دارد که حرمت و احترام آن را داشته باشند. شما اصول اخلاقی حرفه ای و خبر را هم زیر سئوال بردید. برای ایل بختیاری بسیار متاسفم که ...
اسداله اسدی
۱۳۹۱-۱۲-۱۱ ۱۶:۱۵:۵۹
آقای معتضد منتظر جواب مستند و تاریخی حرف های بی پایه و اساس خود باشید
شهاب مرادی
۱۳۹۱-۱۲-۱۱ ۰۹:۱۰:۲۴
سنگ بد گوهر اگر کاسه زرین بشکست/ قیمت سنگ نیفزاید و زر کم نکند....
سارا بختیاری
۱۳۹۱-۱۲-۱۰ ۱۶:۰۱:۵۰
کورش کبیر:
گر از بختیاری تبارم نبود/ در این ره بخت یارم نبود/ مرا مادرم بختیاری بزاد/ به رگهای من خون مردی نهاد/ ز قوم لرم صد هزار افتخار/ ز انشان و سوماش جهان پایدار.
من هم افتخار مکنم بختیاری هستم. اما متاسفانه بعضی ها تاریخ را به سلیقه خود تعریف می کنند
رحیم مقامی
۱۳۹۱-۱۲-۱۰ ۰۰:۳۷:۵۴
کی شود دریا به پوز ... نجس
ایشون انگار زیادی از یه موضوع تاریخی رنجیده و هدفش ناراحت کردن کسانی است که به تاریخ و فرهنگ بختیاری علاقه دارند...
سید حسین صالحان
۱۳۹۱-۱۲-۱۰ ۰۰:۲۱:۳۰
اینجانب به اقای معتضد پیشنهاد می دهم به مطالعه بیشتر نسبت به تاریخ تمدن ایین و مذهب در مورد بختیاری های همیشه قهرمان داشته باشد. اقا خسرو بختیاری و لر تنها قومی است که یک دست و اصیل وهمگی ارادتمند و شیعه علی (ع) هستند.
بختیاریها در نبردهای سخت ناجی ایران بودند. اقا خسرو فتح قندهار یادت رفت. اقا خسرو ما معتقدیم سلمان فارسی و امام خمینی بختیاری هستند.
اقا خسرو نمی خواهم از سرداران اسم ببرم. چون بی شمارند. اما تو چرا سردار کوچکمان قهرمان ایران زمین بهنام محمدی را یادت رفت.
حسین محمودی برام بابا احمدی
۱۳۹۱-۱۲-۱۰ ۰۰:۰۸:۳۷
به خسروی معتضد تاکید مینما یم که ابتدا اصالت خود را برای ما روشن کند و بعدا به بیان تاریخ و تمدن سه هزار ساله و پر از افتخار ایران بختیاری بپردازد. هر چند که ایشان صلاحیت این امر خطیر را ندارد.
بهداروند
۱۳۹۱-۱۲-۰۹ ۲۲:۱۱:۰۴
به آقای معتضد بگویم که تا فرصت هست بابت گفته های نابخردانه و ابلهانه خود از قوم بزرگ و اصیل بختیاری عذر خواهی کنند. انشا الله که از فرصت باقی مانده استفاده کند چون ممکن است فرصت کم باشد
اسدالله اسدی
۱۳۹۱-۱۲-۰۹ ۱۵:۲۴:۴۷
گویل بختیاری یو لیویه
گویل بختیاری یو لیویه
نوم خوسه هم عوضی ایگو
بدون نام
۱۳۹۱-۱۱-۲۶ ۱۴:۰۵:۰۵
ایا واقعأ ما بختیاریها اینقد بی غیرت شدیم که جواب اقای معتضد رو نمیتونیم بدیم
احمد گوروی. بختیار
۱۳۹۱-۱۱-۲۶ ۱۳:۲۹:۰۶
واقعا برا مسءولین بختیاری متاسفام که یک آدم ... اینطوری به بختیاری توهین میکند. زمانی که بختیار و بختیاری ها بر این سرزمین حکومت میکردن این آقا ... بود. آیا نمیداند که کوروش هخامنش از نژاد بختیاری. زادگاه شهر انشان. یا آنزان. مالمیر. ایذه کنونیست.
هوشنگ
۱۳۹۱-۱۱-۲۶ ۱۲:۴۶:۵۳
ببینید وقتی که ما لرا خودمون جوک لری برای همدیگر می فرستیم و همدیگرو مسخره می کنیم چه انتظاری از دیگران می رود. بعدش وقتی هر کدوم از لرا که یکم سطح زندگیش بالا میره و لر بودن خود را انکار میکنه دیگه از قوم لر به غیر از چوپانان و کارگران ساختمانی چیزی نمی مونه .
اقبالی
۱۳۹۱-۱۱-۲۶ ۰۱:۴۸:۲۶
هالو معتضد. ار دستم رسید بت، ایام دمه ستا و سیما اگرم دست و پاهات بندم یه چو یه گزی ز باغ حسینقلی خان ایلخانی ایارم و ... و بعد وقتی تعطیل وابید همه ز ستا و سیما زیدن بدر ولت اکنم دمه ستا سیما تا هی دور خوت در بخوری تا اربت و نونی کیه نی اربت وابو هم سی خوت هم سیا هم سیما و هم همه آدمگلی که هم اچونن.... اقبالی چودار. ز تاراز
اسمعیل فرهادیان
۱۳۹۱-۱۱-۲۶ ۰۱:۳۰:۴۱
ضمن تشکر از عزیز فرحیخته جناب فرشید خدادادیان که اینگونه به واقعیات تاریخی قوم خالص و بزرک بختیاری ارج مینهد و با بهترین روش یک ایرانی پاکنژاد از آقای خسرو معتضد دعوت بعمل آورده تا سری به سرزمین بختیاری ها بزند و مطالعه جامع ای از فرهنگ ، آداب و پیشینه ایل بختیاری انجام دهد و بعد اضهار نظر کند، تشکر کنم.
متاسفانه این روزها آنهائیکه کمتر میدانند بسیار میگویند و اظهارنظرهای بزرک و تاریخی میکنند ولی آنهائیکه خیلی می دانند بسیار کم و با احتیاط حرف میزنند. امیدوارم آقای معتضد بنا به دعوت، به سرزمین ما تشریف بیاورد و تاریخ بیاموزد. زیرا بختیاری ها انسانهای متمدن و با تاریخی هستند و در عین حال صبور و مهمانواز هستند و با کمال میل و متانت اطلاعات خود را در اختیار شما قرار خواهند داد.
ط.هلیسادی/عسلویه
۱۳۹۱-۱۱-۲۵ ۲۰:۲۷:۴۹
مدتي پيش «رسول جعفريان»، رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی به بهانه نمايش منشور حقوق بشر كوروش در ايران، با انتشار يادداشتي با عنوان «آیا تاریخ آلت فعل است؟» به انتقاد از «خسرو معتضد»، مورخی كه در شبكه دوم سيما برنامه «پلي به گذشته» را اجرا مي‌كند، پرداخت.
يادداشت «جعفريان»، اين‌طور شروع مي‌شود كه: امشب (جمعه شب 2 مهر 1389)‌میان دو نماز مغرب و عشاء، روزنامه جشن شاهنشاهی ایران را که مدتی قبل یکی از نهادها به کتابخانه مجلس اهداء‌ کرده و کنارم بود، باز کرده، می‌خواندم. این روزنامه در سال 1350 به عنوان روزشمار جشن‌های شاهنشاهی انتشار یافته و از ماهها پیش از جشن تا روزهای جشن و پس از آن را پوشش خبری می‌داد. رویش نوشته است که تیراژ آن به اندازه تمامی روزنامه‌های کشور است و همراه آنها انتشار می‌یابد.
به مورخانی نگاه کردم که تئوریسین آن جشنها بودند و در این مجموعه مقاله داشتند. نام خیلی ها را دیدم که برخی سر در نقاب خاک کشیده‌اند و برخی همچنان به تئوری سازی می‌پردازند. حقیقت بار دیگر این پرسش برایم مطرح شد که آیا ما جماعت مورخان ـ که بنده کوچکترین هستم ـ چه رسالتی داریم؟‌ نکند غافلیم و هر زمان در پی توجیه امری و دستوری.
در این فکر ها بودم و ورق می زدم که چشمم به نام خسرو معتضد افتاد. دوست نادیده مورخی که شبهای متوالی ایشان را در سیما می ‌بینیم و از داستانهایی که می‌گوید و بسیار شیرین نقل می کند بهره مند می‌شویم. دیدم چندین سلسله مقاله در آن روزنامه جشن شاهنشاهی دارد. مقدمه یکی از آنها را می‌آورم (البته با عرض پوزش از ایشان و این که این سرنوشت نه ایشان که غالب مورخان روزگاران است):...
بدون نام
۱۳۹۱-۱۱-۲۵ ۲۰:۰۰:۲۲
با درود به شما برادر عزیز. متاسفانه افرادبیسواد از داخل خود قوم بختیاری تاریخ را زیر سئوال میبرند. مثلا ... چند ماه پیش نوشته بود دژ ملکان یا اسد خان 400 سال قدمت دارد. در صورتی که بیش از 1000 سال قدمت دارد ...